GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-04-2020 16:36

Samsun'un 2 doğa harikası 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, Samsun'daki Hacıosman Ormanı ile Kızılırmak Deltası, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

Samsun'un 2 doğa harikası 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Türkiye'deki 10 ilde bulunan 21 bölgenin "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil ve ilanına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, resmi gazetede yayımlandı. 

Yayımlanan karara göre, Samsun'un Çarşamba ilçesi sınırlarındaki toplam 2 milyon 606 bin 976 metrekarelik alanda yer alan Hacıosman Ormanı'nın 1 milyon 348 bin 558 metrekarelik bölümü "Kesin Korunacak Hassas Alan" ilan edildi. Endemik ağaç türlerinin bulunması nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 1984 yılında Türkiye'nin ilk "tabiat koruma alanı" ilan edilen Hacıosman Ormanı'na 33 yıldır sadece bilimsel çalışma yapmak için girilebiliyor. 

Samsun'un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer alan Kızılırmak Deltası'nın 187 milyon 844 bin 183 metrekarelik bölümü de "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil edildi. Ülkemizin ve dünyanın en önemli sulak alan ekosistemlerinden olan ve su basar ormanları (Galeriç), barındırdığı canlı türlerin çeşitliliği, canlılar için zengin yaşam alanları bulunduran Kızılırmak Deltası,  halen bozulmamış olan doğal yapısı ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine alınmıştı. Kızılırmak Deltası'ndaki Kuş Cenneti'nde tespit edilen 356 kuş türü de barınıyor.

SAMSUN HABER HATTI