GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-05-2021 15:24   Güncelleme : 11-05-2021 15:24

Samsun'un 2 ilçesi turuncuya döndü

Samsun Sağlık Müdürlüğü ilçelerdeki vaka oranlarını açıkladı. Samsun'un Alaçam ve Vezirköprü ilçeleri, vaka oranına göre 100 binde 100’ün altına düşerek kırmızıdan turuncuya döndü. İl genelinde en çok vaka Salıpazarı, en aZ görülen vaka ise Alaçam oldu.

Samsun'un 2 ilçesi turuncuya döndü

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, ilçelerdeki vaka sayılarının son durumunu açıkladı. 1-7 Mayıs haftasında ildeki vaka sayısının yüzde 29,4 oranında azaldığını ve haftalardır süren mücadelenin sonunda 100 binde 189’a kadar gerilediğini belirten Oruç, Alaçam (79,6) ve Vezirköprü (82,7) ilçelerinin vaka oranlarının azalmasıyla birlikte kırmızıdan turuncuya döndüğünü vurguladı.

Halen 3 ilçede vaka artışının devam ettiğini, 10 ilçede vaka yayılım hızının il ortalamasının üzerinde olduğunu dile getiren Oruç, "Haftalardır ilimizde birinci sırada olan Terme ilçemizde, bu hafta kısmi bir azalma olsa da, tam kapanmaya rağmen istenen düzeyde bir düşüş sağlanamadığını görüyoruz. İl genelinde elde edilen güçlü düşüş tablosuna rağmen, halen ilçelerimiz özelinde bazı dalgalanmalar yaşıyor, il dışı temas oranı yüksek Terme, Salıpazarı, Ayvacık gibi ilçelerimizde bu kısmi dalgalanmanın önüne istediğimiz oranda geçemiyoruz. Bu durum da aynı hafta içinde bir ilçemizde vaka sayılarında  yüzde 57 düşüş yaşanırken, bir başka ilçemizde yüzde 137 oranında artış tablosu gözükmesine ya da bir ilçemizde il ortalamasının yüzde 50 altında vaka yayılım hızı görülürken, bir diğer ilçemizde il ortalamasının neredeyse 3 katı vaka yayılım hızı tespit edilmesine neden oluyor" dedi.

"Samsun’un tüm ilçeleri bir zincirin parçaları gibi birbirine bağlı" diyen Müdür Oruç, "Bir ilçemizde yaşanan vaka artışı çok kısa sürede, hızla diğer ilçelerimize de yansıyabiliyor. Maalesef bir haftalık rehavet ya da önlemlere uymama bile, il genelinde bir artışa neden olmasa da, ilçe bazında vaka sayımızı etkiliyor.  Bu dönemsel hızlı yayılımlarda Covid 19’un bize karşı kullandığı en güçlü silah da, her zaman olduğu gibi sevdiklerimize karşı duyduğumuz özlem oluyor. Özellikle Salıpazarı ve Ayvacık ilçelerimizde yaşanan son dönemdeki artışın, il dışı akraba ziyareti kaynaklı olması bunu bize bir kez daha gösteriyor. Covid 19 bizi bu bayram, bir kez daha sevdiklerimize karşı duyduğumuz özlemle sınamak istiyor ve en zorlu sınavı vereceğimiz Ramazan Bayramına da sayılı gün kaldı. Lütfen bu sınavı kaybetmeyelim. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğimiz mücadelede, dereyi geçerken çayda boğulmayalım. Özellikle bayramda çok daha dikkatli olalım" ifadelerini kullandı.

İl dışından gelen akrabalarla en azından bir hafta yüz yüze görüşülmemesi uyarısında da bulunan Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, " Mümkünse bayramlaşmalarımızı telefonla yapalım. Bir araya gelmeyelim. Geleceksek de mutlaka maske, mesafe kurallarına dikkat edelim. Dikkat edelim ki, okullarımız; işyerlerimiz yeniden açılsın; hastanelerimizdeki yük daha da azalsın; esnafımızın, öğrencilerimizin, halkımızın fedakârlığı boşa gitmesin.  İl olarak zoru başardık, vaka sayılarımızı düşürdük; biraz daha gayret gösterelim ve vaka sayılarımızdaki düşüşü kalıcı hale getirelim. Kırmızıdan kurtulan ilçe sayımızı artıralım. Maviye olan yolcuğumuzu güçlendirelim. Ramazan Bayramında bu zorlu mücadeleyi Covid 19’un kazanmasına izin vermeyelim” dedi.

SAMSUN HABER HATTI