GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-03-2021 14:53   Güncelleme : 24-03-2021 15:11

Samsun'un 5 ilçesinde vaka artışı tırmanışta

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Koronavirüs salgınının giderek arttığı 5 ilçeyi açıkladı. Oruç, hastanelerdeki yoğun bakımlardaki doluluk oranının yüzde 70'lerin üzerinde olduğunu, şu ana kadar 285 bin doz aşı yapıldığını da belirtti.

Samsun'un 5 ilçesinde vaka artışı tırmanışta

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelindeki Koronavirüs salgınıyla ilgili son bilgiler yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuna paylaştı.

Samsun’da pandeminin ildeki genel seyri ve vaka dağılımı hakkında bilgi veren Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç, “İlimizde maalesef geçtiğimiz hafta da vaka sayımızdaki artış devam etti. Bu artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük gün geçtikte artıyor. Son haftaya ait Covid 19 verilerini de dikkate alarak bir projeksiyon yaptığımızda, il olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi ve yoğun bakım doluluğunda %70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz" dedi.

Samsun'da vaka artışı olan 5 ilçeyi de açıklayan Oruç, "Samsun’da halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor. İl olarak insidans hızımız yüz binde 508 ama Ondokuzmayıs ilçemizde bu oran yüz binde 837, Asarcık ilçemizde 766, Bafra ilçemizde 642, Terme ilçemizde 606, İlkadım ilçemizde ise yüz binde 599" şeklinde konuştu.

Her ilçenin kendi içinde koronavirüse karşı büyük bir mücadele gösterdiği gibi, etrafına hastalığı yeniden yayma riski nedeniyle de, aynı zamanda çevresi için bir risk unsuru haline geldiğini ifade eden Müdür Oruç, "Bu tablo bize Samsun olarak bir karar sürecine girdiğimizi; önümüzdeki 15 günün Samsun için koronavirüsle mücadelede ne kadar önemli hale geldiğini anlatıyor. Bu 15 günde şehir olarak, tüm bireylerimizle, küçüğümüzden büyüğümüze tüm insanlarımızla bir karar vereceğiz. Maske, Sosyal Mesafe, El Hijyeni kurallarına uyup yoğun bakım ve yatan hasta oranlarımızı makul seviyelere çekip, sevdiklerimizi mi koruyacağız ya da önlemleri boş verip vaka sayımızı artırıp onların hayatını tehlikeye mi atacağız. Vereceğimiz karar aslında bu kadar basit" dedi.

Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç, il genelinde  şu ana kadar 285 bin doz aşı yapıldığını da dile getirerek, "Bu da şehrimizdeki insanların önemli bir kısmının aşı sürecine dâhil olduğu anlamına geliyor. Her geçen gün artacak olan bu rakam, koronaya karşı kazanacağımız zaferde en büyük gücümüz olacak. Bu nedenle bir yıldır insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın, kamu görevlilerimizin gösterdiği özverileri daha değerli kılmamız, aşı çalışmalarına zaman tanımak için doğru kararı vermemiz gerekiyor. Bu kararı hiç tereddüt etmeden tüm Samsunluların vereceğine inanıyorum. İlimizde vakaların azalması ve hedefimiz olan maviye ulaşmak ancak bizim elimizde. İnşallah Samsun Valiliğimizin koordinasyonu ve yönlendirmesiyle el birliğiyle ilimizdeki vaka sayısını, vakalar hastanelerimizdeki yükü daha fazla artırmadan önce durduracağız" diye konuştu.

SAMSUN VALİSİ: TEMASLILAR BÜYÜK SORUN
Tekkeköy ilçesinde alınan tedbirler, aşılama çalışmalarının son durumu ve Dinamik Denetim Modeli süreciyle ilgili değerlendirme toplantısına katılan Samsun Valisi Zülkif Dağlı da yaptığı açıklamada vatandaşlardan cenazelere katılımlarını, akraba ve taziye ziyaretlerini bir süre daha ertelemelerini istedi ve "Özellikle son günlerde temaslıların filyasyon ekiplerimize söylenmemesi bizim için çok önemli bir sorun. Temaslılar söylenmediği zaman dışarıda dolaşıyor ve Kovid-19 virüsünü taşıyor ise yeni birilerine bulaştırıyor. Ayrıca pozitif veya temaslı olan vatandaşlarımızın dışarıya çıkmamaları ve karantina süreçlerini evlerinde geçirmeleri çok önemli. Bu konuda da denetimlerimiz aralıksız devam ediyor" dedi.

5 KARANTİNA KAÇAĞI YAKALANDI
Bu arada Samsun'un İlkadım, Atakum ve Çarşamba İlçesi'nde Covid-19 temaslısı olan ve yapılan tüm uyarıları dinlemeyerek sokağa çıkan  4 kişi HES denetimi sırasında yakalandı.  5 kişi, haklarında adli ve idari işlem yapıldıktan sonra filyasyon ekiplerine  teslim edildi.

SAMSUN HABER HATTI