23 EYLÜL 2018

Samsun´un 6 ilçesinde görevlendirilmek üzere 250 bekçi alınacak

Samsun´un 6 ilçesinde görevlendirilmek üzere 250 "Çarşı ve Mahalle Bekçisi" alınacak. Adaylarda 30 yaşından büyük olmamaları ve en az 167 santimetre boyunda olması şartı aranacak. Ayrıca Samsun il sınırlarında en az 1 yıl ikamet ettiğini belgeleyecek.

Samsun´un 6 ilçesinde görevlendirilmek üzere 250 bekçi alınacak

İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce açıklanan 7000 bin bekçi alımının Samsun için olan kısmı yakında müracaata açılacak. 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında Emniyet Hizmetleri Sınıfında Samsun ile mülki sınırları içerisindeki 6 ilçede görevlendirilecek 250 çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuruda bulunacak adaylardan KPSS şartı aranmayacak. Adaylar önce sözlü, ardından yazılı sınava alınacak.

TOPLANTIDA ELE ALINDI
Samsun Valisi Osman Kaymak başkanlığında bugün Valilik Binası'nda düzenlenen Kaymakamlar toplantısında, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesine alınacak ve 6 ilçede görevlendirilecek 250 Çarşı ve Mahalle Bekçisi konusu görüşüldü. Bu konuyla ilgili yapılacak müracaat tarihleri ise kısa sürede kamuoyuna açıklanacak.

ARANACAK KOŞULLAR
Samsun'da çarşı ve mahalle bekçisi olmak için adayların öncelikle erkek ve Türk vatandaşı olmaları, en az lise ve dengi okul, ön Lisans, lisans veya lisans üstü mezunu eğitim görme koşulu aranacak. Bunun yanı sıra adayların askerlik görevini bitirmeleri, 30 yaşından büyük olmamaları, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından raporla belgelemeleri gerekecek. Bunların yanı sıra adayların ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamaları, Devlet Memurları Kanununun 48'nci maddesindeki koşulları taşımaları koşulu aranacak. Bunların yanı sıra aranan diğer koşullar şöyle:

- Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak.

- Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.

- Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.

- En az 167 santimetre boyunda olmak.

- Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. (Ağırlık(kg)/[boy(m)]2} Örnek: 80/1,752=26)

BAŞVURULAR İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİ'NE
Samsun'da çarşı ve mahalle bekçiliği için başvurular, tarihleri daha sonra açıklanmak üzere hafta içi İlçe Emniyet Müdürlüklerine bizzat yapılacak. Adaylar, yine sonradan açıklanacak çalışmak istedikleri ilçe için örnek dilekçe ve istenilen diğer evraklarla birlikte başvuracak. Aynı anda birden fazla ilçe için başvuru yapılamayacak.

BİR YIL İKAMET ZORUNLULUĞU
Adaylardan bunların yanı sıra T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, Askerlik durum belgesi, 4,5x6 santim ölçülerinde (6) fotoğraf, adli sicil belgesi, Samsun il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ettiğini gösteren belge aranacak. Çarşı ve mahalle bekçileri Genel kültür, genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı, Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük gibi bekçi olmaya engel halleri olup- olmadığının değerlendirileceği sözlü sınava alınacak. 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak sınava girmeye hak kazanacak. Bu sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden 50 soru yöneltilecek adaylara 60 dakikalık süre verilecek.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
3 'sakin şehir' daha geliyor
3 'sakin şehir' daha geliyor