GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-09-2020 11:37   Güncelleme : 07-09-2020 11:37

Samsun'un 750 milyon yıl önceki konumu tespit edildi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir paleontolog dünyanın 750 milyon yıla varan geçmişinde şehirlerin, yerküre üzerindeki konumunun nasıl yer değiştirdiğinin görülmesini sağlayacak bir internet sitesini kullanıma açtı. Haritada, Samsun'un da milyonlarca yıl önceki konumugözler önüne serildi.

Samsun'un 750 milyon yıl önceki konumu tespit edildi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Ian Webster adlı paleontolog tarafından oluşturulan dünya haritası, istediğiniz şehrin milyonlarca yıl önce nerede bulunduğunu göstermenin yanı sıra yerküre hakkında daha fazla bilgi edinmeyi de sağlıyor. Örneğin ilk çiçeğin ne zaman açtığını ya da ilk sürüngenin hangi bölgede ortaya çıktığını da bu atlas sayesinde öğrenmek mümkün.

"Bir şehrin 750 milyon yıl önce nerede olduğunu görmek mümkün"
CNN'e konuşan Webster, "Bu sayede çevremizin ne kadar dinamik ve değişebilir olduğunu görüyoruz" diyor. "Yerkürenin geçmişi bizim algılayabileceğimizden daha uzun" diyen plaeontolog, tektonik plakaların ve kıtaların şu andaki konumlarının bir "kaza" olduğunu belirtiyor. Gelecekte bu hareketlerin çok farklı olacağını ve insanoğlundan sonra da yerkürenin hayatına devam edeceğini söylüyor.

Haritayı bir web uygulaması gibi tasarlayan paleontolog, paleograf Christopher Scotese imzalı jeolojik modellemeleri içeren diğer bir haritayı da kendi haritasına ekleyerek 750 milyon yıldan beri yaşanan tektonik hareketlerin mercek altına alınmasını sağlıyor.

Kullanıcılar kartografik görüntüleme sayesinde örneğin bulundukları ya da görmek istedikleri şehrin ismini girerek istedikleri yıl seviyesini seçebiliyor. Kullanıcıyı seçilmiş zaman dilimine götüren site, seçilen noktanın dünyanın neresinde olduğunu işaret ediyor.

Kolay kullanımı sayesinde site öğrenciler, öğretmenler ve yerküre tarihi ile ilgilenen herkes için önemli bir kaynak görevini üstlenmiş durumda.

Haritaya göre Samsun'un milyonca yıl önceki konumları şöyleydi

SAMSUN HABER HATTI-euronews