GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-08-2020 12:19   Güncelleme : 22-08-2020 12:53

Samsun'un Çarşamba ve Salıpazarı ilçesi'ni sel vurdu

Samsun'un Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerinde etkili olan sağanak yağışlar sele dönüştü. Caddeler göle döndü, araçlar sel sularına kapıldı, ekili alanlar su altında kaldı, fındık işçileri ise mahsur kaldı.

Samsun'un Çarşamba ve Salıpazarı ilçesi'ni sel vurdu

Samsun'da dün gece başlayan sağanak yağışlar Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerinde hayatı olumsuz yönde etkiledi. Şiddetli yağışların sele dönüştüğü 2 ilçede rögarların tıkanması sonucu caddelerde su seviyesi yükseldi. Çukur yerlerdeki ev ve işyerlerinin alt katlarını su bastı.  

Çarşamba'da sebze hali ve sanayi sitesinde su seviyesi 30 santimetreyi aştı. Bazı araçlar  köprü altı bölgelerinde su içinde kaldı. Otoparklardaki su seviyesinin yükselmesi sonucu da araçlarda büyük oranda zarar meydana geldi.

Sel nedeniyle bazı dereler de taştı. Bu nedenle kenarlarındaki ekili alanları su bastı. Fındık bahçelerinin ve kurumaya bırakılan ürünlerin su altında kaldığı selden dolayı doğu illerinden gelen tarım işçilerinin kaldığı çadırlar da eşyalarıyla birlikte zarar gördü.

Çarşamba ve Salıpazarı'nın yüksek kesimlerindeki bazı mahallelerde derelerin taşması sonucu yollar moloz yığınlarıyla da doldu. Bu nedenle bazı bölgelere karayolu ulaşımı kesildi. Ayrıca yine bazı mahallelerede elektrik kesntisi yaşandı.

Samsun'un Terme İlçesi'nin ortasından geçen 'Terme Çayı'nın sel suları nedeniyle debisi yükseldi ve taşma noktasına geldi. Vatandaşlara ırmak kenarından uzak durmaları konusunda uyarı anonsları yapıldı.

Salıpazarı'nda metrekareye 160, Çarşamba İlçesi'nde ise 140 kilogram yağış düştüğü belirtilirken, selden dolayı zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi. Belediye ekipleri ise ev ve işyerlerindeki sel sularını tahliye etmeye başladı.

SAMSUN HABER HATTI