GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-08-2020 11:38   Güncelleme : 28-08-2020 11:38

Samsun'un İlkadım, Çarşamba ve Bafra ilçelerinde vaka sayısı artıyor

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde şimdiye kadar görülen koronavirüs vakaların yüzde 54’ünün Çarşamba, İlkadım ve Bafra ilçelerinde gerçekleştiğini açıkladı. Özellikle son dönemlerde vaka artış hızı en yüksek iki ilçe olan Çarşamba ve Bafra'da yaşayanları uyaran Oruç, "Gerekmedikçe lütfen dışarıda, kalabalık ortamlarda zaman geçirmeyelim" dedi.

Samsun'un İlkadım, Çarşamba ve Bafra ilçelerinde vaka sayısı artıyor

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, koronavirüs vakaların bugüne kadar ki genel dağılımı ve vaka artış hızı hakkında açıklamalarda bulundu.

Samsun'daki koronavirüs vakaların yüzde 54’ünün Çarşamba, İlkadım ve Bafra ilçelerinde görüldüğünü belirten  Müdür Oruç, bu 3 ilçede  yaşanan vakaların özellikle düğün, nişan, cenaze, başsağlığı gibi insanların bir arada daha uzun süre kaldığı ortamlarda gerçekleştiğini ifade etti. Oruç, tarım mevsimiyle birlikte bölgede yaşanan günlük insan hareketliliğin bu vaka artışını tetiklediğini de vurguladı. 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurallara uyulmaması durumunda vaka sayılarının tekrar artışa geçerek, bugüne kadar ki emeklerin hepsinin boşa gideceği noktasında birçok kez uyarı yaptıklarını hatırlatan Oruç, “Sağlık çalışanlarımız ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar, birçoğu hala sevdiklerini korumak için evlerine gitmeden çalışmaya devam ediyorlar. Ancak hepsi artık yorgun ve artan vaka sayılarını görmekten dolayı endişeliler. Onlarla bir araya geldiğimizde en çok şaşırdığımız konu insanlarımızın maske takmama ve sosyal mesafeye dikkat etmeme noktasındaki ısrarı oluyor. Hastanelerimizde sağlık hizmetlerimizi aksamadan sürdürüyoruz, ancak bu durum insanlarımızın sorumsuz bir şekilde, hiçbir şey yokmuş gibi hareket edip, virüs taşıyıcısı gibi davranmalarını ve hasta sayımızı artırmalarını gerektirmez. Eylül Ekim döneminde başlayacak grip vakalarının korona belirtilerini ve koronanın etkisini tetiklemesinden endişe ediyoruz. Daha kötü bir tabloyla karşılaşmamak ve tekrar yasaklı günlere dönüş yapmamak için artık herkesin toplum sağlığını koruma adına sorumluluklarını yerine getirmesinin zamanı geldi de geçiyor.  Gerekmedikçe lütfen dışarıda, kalabalık ortamlarda zaman geçirmeyelim, gitmeye mecbur olmadığımız düğünlere gitmeyelim, maskesiz dışarı çıkmayalım, hayatımızı kurtaracak en önemli şeylerden biri olan sosyal mesafeye dikkat edelim” dedi.

"Kimse bizim yerimize gelip önlem almayacak ve bizi korumayacak" diyen Sağlık İl Müdürü Oruç, normal günlerimize dönmemizin tek yolunun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da söylediği gibi maske, sosyal mesafe, el hijyenine uyumdan geçtiğini belirterek, Samsun halkını bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti.  

SAMSUN HABER HATTI