GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-05-2021 07:55   Güncelleme : 22-05-2021 07:55

Samsun'un 'kırmızı' ve 'turuncu' ilçeleri açıkladı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelindeki son vaka durumu ile kırmızı ve turuncu renkteki ilçeleri açıkladı.

Samsun'un 'kırmızı' ve 'turuncu' ilçeleri açıkladı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, pandeminin ildeki haftalık seyri ve yürütülen aşı çalışmaları hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Samsun il genelinde vaka sayılarında alınan önlemlerle düşüş trendi yakalandığını belirten Oruç, "16 ilçemizde vaka sayımız halen düşmeye devam ediyor. Valimiz Zülkif Dağlı’nın koordinasyonunda yürütülen bu yoğun mücadele sonucunda insidans hızımız, geçtiğimiz haftaya oranla %49,5 azalarak, yüz binde 95,5 oranına düştü ve Samsun Kırmızı’dan Turuncu renge geçiş yaptı. Ancak il genelindeki bu vaka düşüşü tüm ilçelerimizde aynı oranda olmadı. Turuncu Samsun’umuzun halen Kırmızı ilçeleri mevcut. Lâdik, Çarşamba, Kavak, Tekkeköy, Yakakent, Terme, İlkadım ve Ayvacık ilçelerimiz Turuncu Samsun’un kırmızı ilçeleri olmayı sürdürüyor. Ladik ilçemiz yüz binde 311,1 insidans hızıyla il ortalamamızın 3 kat üzerinde bir vaka hızı gösteriyor ve bu ilçemiz %24,4 vaka artışıyla, geçtiğimiz hafta Samsun’da vaka sayısı artan tek ilçemiz olmayı da sürdürdü. Her ilçemizin önlemlere riayetleri ölçüsünde ortaya çıkan bu tabloda Asarcık (Yüz binde 41,9) , Vezirköprü (Yüz binde 44,5) ve Alaçam (Yüz binde 47,8) ilçelerimiz ise yüz binde 35 rakamına en çok yaklaşarak, Sarı renge geçiş yapmaya bir adımı kalan ilçelerimiz oldu" dedi.

Öncelikli hedeflerinin il genelini Turuncu renkten Sarıya geçirmek ve mavi renge adım adım ilerlemek olduğunu dile getiren Oruç, "Bu çerçevede yürüttüğümüz filyasyon çalışmalarıyla birlikte, Covid 19’a karşı elimizdeki en önemli güç olan aşı çalışmalarımıza da daha fazla ağırlık veriyoruz. Karadeniz bölgesinde en fazla doz aşı yapılan il Samsun. İlimizde bugün itibariyle 550 bin doz Covid 19 aşısı uygulaması yapıldı. Hali hazırda Sinovac ve Biontech aşılarının ilimizde yapılmasına devam ediyoruz.  Ancak koronayı tamamen mağlup etmemiz için, planlı bir şekilde aşı sayımızı artırmamız gerekiyor. Bu sayıyı artırmak için ilçelerimizde oluşturduğumuz Aşı İkna Ekiplerimizle önemli bir çalışma yürütüyoruz. Sağlık çalışanlarımız, muhtarlarımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz ve diğer kamu görevlilerimizden oluşan ekiplerimiz köylerimizi ziyaret ediyor; aşı konusunda tereddüt içinde olan kişileri ikna ediyor ve onları servis araçlarıyla aşı merkezlerimize götürerek aşılarını yaptırıyor. Yapılan her bir aşı koronaya karşı elde edilen zafer anlamına geliyor.  Bu vesileyle aşı sırası gelen tüm vatandaşlarımızı bir kez daha aşılarını yaptırmaya davet ediyorum. Şu an koronaya karşı elimizdeki en güçlü silah aşı. Lütfen hiç tereddüt etmeden aşımızı yaptıralım. İnşallah ilimizdeki aşı sayısını hızla artırarak, bağışıklık düzeyimizi süratle yükselteceğiz. Koronadan uzak, şehrimizin, esnafımızın, öğrencilerimizin rahat bir nefes aldığı yaz günlerine inşallah hep beraber ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI