GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-03-2024 16:41

SBB adayı Cevat Öncü rakibine 'Santral' üzerinden yüklendi

Çarşamba ilçesinde miting düzenleyen CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, “Sizin sevgili hemşehriniz, benim kıymetli rakibim Halit Bey tarafından onaylanan imar değişikliğiyle Biyokütle Enerji Santrali, zehir santrali olarak Çarşamba Ovası'nın kalbine saplanmıştır. Biz Samsun'un, Çarşamba'nın havasını, suyunu, toprağını, doğasını korumak üzere geliyoruz” dedi.

SBB adayı Cevat Öncü rakibine 'Santral' üzerinden yüklendi

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Çarşamba ilçesinde miting düzenledi. Parti Meclisi Üyesi Nazan Güneysu, İl Başkanı Mehmet Özdağ, Eski Milletvekili Hayati Tekin, il ve ilçe teşkilatı mensuplarının da yer aldığı mitingde kalabalığa hitap eden Öncü, Samsun’un temel problemlerini herkesin bildiğini söyleyerek, “Samsun'da işsizliğin olduğunu, genç işsizliğinin olduğunu üniversite mezunlarımızın dahi iş bulmakta zorlandığı bir şehirde yaşamakta olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Samsun'da hayat pahalılığının etkileri altında ezilmeye devam ettiğimizi biliyoruz. Çocuklarımızın, kadınlarımızın, gençlerimizin, emeklilerimizin çektiklerini biliyoruz. Biz bu yola çıkarken Samsun'un umudu olmaya, şehrimizi hak ettiği yere getirmek üzere çıktık” dedi.

‘HALİT BEY TARAFINDAN ONAYLANAN İMAR DEĞİŞİKLİĞİYLE ZEHİRLİ SANTRAL, ÇARŞAMBA OVASI'NIN KALBİNE SAPLANMIŞTIR’
Çarşamba denildiğinde aklına Yeşilırmak, Çarşamba Ovası, Çarşambaspor, yeşil ve doğal güzelliklerinin geldiğini söyleyen Öncü, “Ancak bugün Çarşamba denildiğinde yüreğimizi çökerten kirli, Biyokütle Enerji Santrali de aklımıza geliyor. Çarşamba’nın kalbine saplanan bu hançerin, ilçeye verdiği, ovamıza verdiği, ürünümüze verdiği, sağlığımıza verdiği, çevremize verdiği zararı biliyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Türkiye'nin en verimli ovalarından birine sahip Çarşambamız, birinci sınıf tarım arazisi olan bu güzel ilçemiz, önce tarımsal sit alanı olmaktan çıkarıldı. Ardından da bir takım kamuflajlarla önce depolama tesisi, sanayi tesisi gibi kandırmaca ve kamuflajlarla, sonra sizin sevgili hemşehriniz, benim kıymetli rakibim Halit Bey tarafından onaylanan imar değişikliğiyle Biyokütle Enerji Santrali, zehir santrali olarak Çarşamba Ovası'nın kalbine saplanmıştır. Bundan memnun muyuz? İtirazımız var mı? Evet, biz Samsun'un, Çarşamba'nın havasını, suyunu, toprağını, doğasını korumak üzere geliyoruz. Biz Samsun'a, Çarşamba'ya, 17 ilçeye umut olmak üzere geliyoruz. Bu mücadelemizi, bu çabamızı yaklaşık üç aydır sahalarda sürdürüyoruz.” 

SAMSUN İÇİN SÖYLEYECEK SÖZÜNÜZ SADECE ‘DAHA HIZLI SAMSUN’ DEMEKTEN İBARET Mİ?
CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, “Biz vatandaşımızın omuzuna dokunduğumuzda, ‘ne olacak bu memleketin, emeklinin, dar gelirlinin hali’ dediğimizde bir dokunup bin ah işitiyoruz” dedi.

Konuşmasını Halt Doğan’a seslenerek sürdüren Öncü, “Kıymetli hemşehriniz, benim de kıymetli rakibim, 5 yıldır Çarşamba’yı yöneten sevgili Halit Bey'e buradan seslenmek istiyorum. Samsun için söyleyecek sözünüz sadece ‘daha hızlı Samsun’, ‘daha ileri bir Samsun’ demekten ibaret mi? Neden siz, sokaklarda halkın içerisinde görünmüyorsunuz? Neden bizim yaptığımız gibi günde birkaç miting yapmıyorsunuz? Samsunluya, Çarşambalıya söyleyecek sözünüz kalmadı mı? Ben Halit Bey'i ve diğer rakiplerimi açık şekilde televizyon ekranlarında tartışmaya davet ettim. ‘Gelin bu seçim projelerin konuşulduğu, projelerin yarıştığı bir seçim olsun. Samsunlunun gözü önünde şehrimize dair yapılanları, yapılmayanları, geleceği hep beraber tartışalım’ dedim. Hiçbirinden ses çıktı mı? Evet, maalesef bu davetim karşılıksız kaldı. 20 yıldır Samsun'u ve ilçeleri yöneten anlayışın ‘bundan sonra böyle olacak öyle gidecek, cekli caklı’ cümleler kurma kredisi bitmiştir” ifadelerini kullandı.

‘SAMSUN’UN BİZİM MESLEKİ DENEYİMİMİZE, BİRİKİMİMİZE, DONANIMIMIZA İHTİYACI VAR’
Ulaşım ve ulaştırma konusuna da değinen Cevat Öncü, “Yıllardır hafif raylı sistemi önce havalimanına sonra Çarşamba'ya ve Terme'ye uzatmayı aklınızın ucundan geçirmediniz. Cevat Öncü dedi ki, ‘Havalimanına raylı sistemi ulaşmayan bir büyükşehir olmamalı. Raylı sistemi önce havalimanına sonra Çarşamba'ya ve Terme'ye uzatacağım. Batıda özellikle yaz aylarında yüksek ihtiyaç olan Dereköy'e, Çatalçam'a, Taflan'a götüreceğim’ dedim. Kıymetli rakibim bu konuda söyleyecek sözü olmadığı için, mesleki deneyimi, birikimi olmadığı için ertesi gün soluğu Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı'nda aldı. Orada bir haritanın önünde çektirdiği fotoğrafla ‘evet biz de raylı sistemi havalimanına ve Çarşamba’ya, batıda da Taflan’a uzatacağız’ dedi. İnandık mı? Hayır. Ben diyorum ki bu anlayışın kredisi bitmiştir. Samsun’un, Çarşamba’nın, 17 ilçemizin hak ettiği hizmeti alması için Cevat Öncü'ye ihtiyacı var. Bizim mesleki deneyimimize, birikimimize, donanımımıza ihtiyacı var. Biz bu yola çıkarken birileri gibi malımıza mal katmak için değil, Samsun'a hizmet etmek için çıkıyoruz. Samsun'a hizmet etmekten başka çaremiz gayretimiz yok” dedi.