GENEL
Giriş Tarihi : 30-10-2020 16:49   Güncelleme : 31-10-2020 01:24

Seferihisar ve Sığacık'ta deprem sonrası tsunami

Ege Denizi'nde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde İzmir'de bazı binalar yıkılırken, Seferihisar ve Sığacık'ta tsunami oluştu. Yerleşim birimlerinde deniz suyu 1 metreye kadar yükseldi.

Seferihisar ve Sığacık'ta deprem sonrası tsunami

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir'in yanı sıra çevre illerde de hissedilen deprem, büyük panik yaşattı. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü.

Deprem sırasında vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17,26 kilometre açığı olarak açıkladı. 16,54 kilometre derinlikte oluşan deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildiği belirtildi.

20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD tarafından yapılan açıklamada depremde 20 kişinin hayatını kaybettiği,  786  kişinin de yaralandığı duyuruldu.

DEPREM SONRASI DENİZ TAŞTI

Bu arada Seferihisar ve Sığacık'ta deprem sonrası denizde tsunami oluştu. Yükselen deniz suyu nedeniyle cadde ve sokaklar su altında kaldı. Su yüksekliği 1 metreyi buldu. Özellikle dar sokaklardaki deniz suyunun merkeze doğru ilerleyişi büyük panik yaşanmasına neden oldu. Bazı araçlar denize sürüklendi.

50 YAT DENİZE SÜRÜKLENDİ

Sığacık Marinası'nda bulunan 50 yat, tsunami nedeniyle halatların kopması sınucu açığa sürüklenirken, marina içinde bulunan bazı teknelerin de birbirleriyle çarpışması sonucu hasar gördüğü ifade edildi.