18 NİSAN 2019

Şehit anne ve 10 aylık oğlu son yolculuklarına uğurlandı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, astsubay eşini ziyarete gittiği üs bölgesinden dönerken PKK'lı teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan 25 yaşındaki Nurcan Karakaya ve 10 aylık oğlu Mustafa Bedirhan, son yolculuklarına uğurlandı. Şehit Mustafa Bedirhan'ın tabutunun önüne konulan boş fotoğraf çerçevesinde yazan 'Bebek' yazısı yürek dağladı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirterek, terör suçları ve bazı konularda idam yasasının getirilmesi halinde onaylayacağını söyledi.

Şehit anne ve 10 aylık oğlu son yolculuklarına uğurlandı

Yüksekova'da dün, eşi Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya'yı görev yaptığı üs bölgesinde ziyaret ettikten sonra kendi otomobiliyle dönerken, PKK'lı teröristlerin el yapımı patlayıcıyı inilak ettirmesi sonucu şehit olan Nurcan Karakaya ve oğlu Bedirhan Mustafa Karakaya için Şarkışla Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi. Törene, helikopter ile ilçeye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas Valisi Davut Gül, Ak Parti Sivas milletvekilleri Mehmet Habip Soluk ve Semiha Ekinci ile şehit Nurcan Karakaya'nın eşi Jandarma Astusbay Çavuş Serkan Karakaya, annesi Suudiye Demir ile yakınları ve yaklaşık 10 bin vatandaş katıldı.

Şarkışla İlçe Devlet Hastanesi morgundan alınan şehit anne-oğulun cenazeleri, tören alanına askerlerin omuzlarında getirildi. Türk bayrağına sarılı tabutların tören alanına bırakılmasının ardından, şehitlerin yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü ve intikam yeminleri etti. Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya, önce 10 aylık oğlu Mustafa Bedirhan'ın tabutuna sarıldı, ardından da son kez eşinin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Şehit Mustafa Bedirhan'ın tabutunun önüne konulan boş fotoğraf çerçevesinde yazan 'Bebek' yazısı yürek dağladı. İkindi namazının ardından şehit anne ve oğlu için cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaptı.

'İDAM MECLİS'E GELİRSE BEN ONAYLARIM'

Şehit Nurcan Karakaya ve bebeği Mustafa Bedirhan'a rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Makamlarını ifade etmemize gerek yok. Makamları belli. 'Hakk'ın yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler. Ancak siz bilemezsiniz'. Yerleri belli. Sevgililer sevgilisi Peygamberimize komşu. Böyle yüce bir makama uğurluyoruz ancak bir gerçeği sizlerin şahında tüm milletimize, tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Bu bölücü terör örgütünün ne kadar alçak, ne kadar müptezel olduğunu işte bu çocuk katilleri ve hanım kardeşlerimizin katilli olarak bir kez daha görmüş bulunuyoruz. Bunların inine girdik, girmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Bunları peşini bırakmak yok. Son haftalarda, son aylarda, son yıllarda nedenli onlar kaçıp biz kovalıyoruz, biliyorsunuz. Bunlarla mücadelemize son terörist kalıncaya dek devam edeceğiz. Bu milletin huzurunu bölmeye, bizi parçalamaya kimsenin hakkı yok. Her ne kadar birileri bu bölücü terör örgütünün yanında olmak sureti ile bunlara yol veriyor, yol açıyorlarsa da, ne demek istediğimi anlıyorsunuz, biz bunların peşini bırakmayacağız. Bizim askerimiz, polisimiz, jandarmamız ve güvenlik korucularımız ile bu mücadeleyi devam ettiriyoruz. İdam konusundaki hassasiyetimi biliyorsunuz. Tüm mesele, parlamentoya geldiği zaman, parlamentodan geçtiği anda, benim için onaylamamak diye bir şey yoktur, onaylarım. Çünkü biz bu tür katillerin konumunun ne olduğunu biliyoruz. Biz biliyoruz ki bunlar bu yaptıkları katliamla, bunun bedelini aynen ödemek durumundadırlar. Bununla ilgili inşallah atacağımız adımlar yakındır. Şunu bilmenizi istiyoruz. Bu konuda 'Hans ne der, George ne der', biz buna bakmayız. Hak ne der buna bakarız. Şehidi ve yavrusunu uğurluyoruz. Serkan yavrumuza da sabırlar diliyoruz" dedi.

'RABBİM BİZLERE NASIP ETSİN'

Şehit ailesine seslenen Erdoğan, "Biliyorum ki sizler oradaki bu görüşme ile birlikte, belki sizin o çağrınıza karşı farklı bir seda ile size gelmenin o da huzuru içinde oldu. Bundan dolayı da hiç rahatsız olmayacağız. Çünkü bu yolculuk farklı bir yolcuk. Bunlar birer vesileydi. Rabbim inşallah bu vesile ile 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda' diyerek bu yolculukta sana geldim. Şehitler diyarındayız. Ta Çanakkale'den ta Bedir'e Uhud'a kadar o şühedanın izindeyiz. Rabbim, bizlere de aynı makamı nasip etsin. Bizler 15 Temmuz'da FETÖ terör örgütü ile de bir mücadele verdik. Halen veriyoruz ve vereceğiz. Sizlerin duaları bu mücadelemizi daha güçlü kılacaktır. Hiç endişeniz olmasın. Bu konuda hiç endişeniz olmasın. Biz beşer planında kimsenin önünde eğilmedik, eğilmeyiz. Biz sadece Rabbimizin huzurunda rükûda ve secdede eğildik ve sadece orada eğiliriz. Dualarınız gücümüzdür. Rabbim inşallah tecelli edecektir. Bu tecelli bizim için zafer olacaktır. Muhsin kardeşime tekrar rahmet diliyorum. Onun da mekanı cennet olsun inşallah. Tekrar hakkınızı helal edin. Şehitlerin buna ihtiyacı yok ama biz yine de bu helalliği, bu tezkiyeyi gerçekleştirmiş olalım diyorum" ifadelerin kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından Şehit Nurcan Karakaya'nın tabutunu, eşi Serkan Karakaya ile birlikte omuzlayarak, cenaze aracına kadar taşıdı. Arkadan gelen 10 aylık Bedirhan Mustafa Karakaya'nın tabutuna ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu omuz verdi. Bakan Soylu da cenaze aracına kadar tabutu taşıdı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze aracına binen Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya ile aracın başında yaklaşık 5 dakika boyunca konuştu. Cenaze aracı, İlçe Şehitliği'ne gitmek üzere alandan ayrılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makam aracı da bir süre peşinden gittikten sonra helikoptere yöneldi.

OĞLUNU ÖPEREK KABRE KOYDU

Şehit Nurcan Karakaya ve 10 aylık oğlu Bedirhan Mustafa'nın cenazeleri törenin ardından İlçe Mezarlığı içerisindeki şehitliğe götürüldü. Ardından burada sırayla anne ve oğlunun cenazeleri yan yana toprağa verildi. Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya, minik tabutundan çıkardığı oğlunun kefene sarılı bedenini son kez öptükten sonra kendi elleriyle kabre koydu. Bu anlar ise cenazede bulunanlara duygu dolu anlar yaşattı. Cenazelerin toprağa verilmesinin ardından anne ve oğlunun mezarları güllerle kaplanırken, özellikle küçük çocukların minik Bedirhan Mustafa'nın mezarına ilgi gösterdikleri görüldü. Cenazelerin defninin ardından tabutlarına sarılı bayraklar ve fotoğraflar, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz tarafından yakınlarına teslim edildi.

'EŞİM HAKKINI HELAL ET' DEDİ

Şehit Nurcan Karakaya'nın eşi Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya,  "Eşim ayrılırken 'Hakkını helal et' dedi. Sürpriz bir ziyaret olmuştu. 2 saat kadar görüştük. Daha sonra aşağıya indirdim, 15 dakika sonra patlama oldu. Ben aşağıya inene kadar 45-50 dakika oldu. İndiğimiz yer oldukça yüksekti. İndiğimde eşim yerde yatıyordu. Çocuğum orada yoktu. Çocuğumun sanki içine doğmuştu giderken sürekli ağladı. Her zaman öpmezdi giderken öptü sarıldı. Demek ki yavrumun içine doğmuş. Çok ağladı. Allah mekanların cennet etsin" dedi.   

MUSTAFA BEBEĞİN ADI PARKTA YAŞATILACAK

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal, Hakkari'de PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan 10 aylık Mustafa Bedirhan bebeğin adının ilçede bir parka verileceğini açıkladı.

Başkan Ümit Uysal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hakkari Yüksekova'da asker eşi Nurcan Karakaya ve bebekleri Mustafa Bedirhan'ın şehit düştüğü saldırıyı en sert ifadelerle lanetlediğini söyledi. Anne ve Mustafa bebeğe Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve Türk milletine başsağlığı dileyen Başkan Uysal, “Cuma günü toplanacak Muratpaşa Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclisinde, benim de imzamla Mustafa bebeğin adının ilçemizde bir parka verilmesi için gündem önergesi vereceğiz. Meclisi oluşturan siyasi partilerin de bu önergenin altına imza atacağından zerre kuşkum yok. Mustafa bebeğin adını taşıyacak o park, Muratpaşa'nın teröre karşı o çok net, tavizsiz duruşunun da sembolü olacak" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: BİR ANNE VE ÇOCUKTAN NE İSTERSİNİZ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin önceki dönem milletvekili ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Mustafa Akaydın'ın eşi Dr. Günseli Akaydın'ın Antalya'daki cenaze törenine katıldı. Camideki törenin ardından Kemal Kılıçdaroğlu, kameraların karşısına geçerek açıklamada bulundu. Hakkari Yüksekova'da, asker eşi Nurcan Karakaya ve 10 aylık bebeği Mustafa Bedirhan'ın, PKK'lı teröristlerin patlayıcıyla düzenlediği saldırıda yaşamını yitirmesiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Her ölüm acıdır. Bugün bir doktoru, anneyi yolcu ettik. Milletvekili ve ailesine baş sağlığı dileklerimizi ilettik. Daha acı olanı Hakkari'de bir annenin ve çocuğunun şehit edilmesidir. Terörden çok çektik. Büyük acılar yaşıyoruz. Umuyorum ve diliyorum; bu terörü hep birlikte sonlandırırız. Bir insanlık suçu, bir anne ve çocuktan ne istersiniz? Anne ve çocuğunun günahı nedir, bunu yapanlar acaba insanlıktan nasiplerini aldılar mı? Lanet olsun, bir çocuğu ve anneyi acımasızca katledenlere lanet olsun. Hep birlikte teröre, teröre destek verenlere karşı çıkarsak bu belayı başımızdan atarız diye düşünüyorum" diye konuştu.

BAHÇELİ: HAKKARİ'DEKİ SALDIRI KATLİAM VE İNSANLIK SUÇUDUR

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Hakkari' de yaşanan terör saldırısıyla ilgili Twitter'dan mesaj yayımladı. Bahçeli mesajında; "İnsanım diyen herkesin vicdanını tir tir titreten acı verici ve vahim bir olay dün Hakkari Yüksekova’da vuku bulmuştur. Döktüğü kanlardan beslenen, aldığı canlardan geçinen bölücü terör örgütü PKK, yeni bir vahşet ve katliamın fail ve tarafı olmuştur. Kahraman Astsubay Çavuşumuz Serkan Karakaya’nın ziyaretinden dönen 26 yaşındaki muhterem eşi Nurcan Karakaya ile 11 aylık cennet kokulu bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya’yı taşıyan otomobilin geçişi esnasında yola tuzaklanan patlayıcı infilak etmiştir.Ne hazin ve hüsran verici bir akıbettir ki, hem Nurcan Karakaya hem de kundaktaki bebeği hainlerin saldırısında hayatlarını kaybetmişlerdir" dedi.

Bahçeli mesajına şöyle devam etti:

"Bu bir katliamdır. Bu bir insanlık suçudur. Karşımızdaki tablo sözün bitişine alenen delalet, bahanelerin tükenişine açıkça işarettir. Ey caniler, ey insanlığın utanç vesikaları, ey esfel-i safilinler, ne istediniz bir anadan? Nasıl kıydınız bir sabiye? PKK bebek katilidir, anaların can düşmanıdır. PKK, FETÖ’yle birlikte Haçlı emellerinin kiralık tetikçisi, Türk milletine kin duyan mihrakların karanlık bekçisidir. Hem eşini hem de yavrusunu şehit veren Astsubay Çavuş Serkan Karakaya evladımızın şu sözleri ise vicdanlara yıldırım gibi düşmüştür: 'İki canımız vardı, ikisini de vatan için feda ettik. Allah milletimize, devletimize, askerimize, polisimize zeval vermesin. Vatan sağolsun.' Kahramanımızın bu ibret verici sözleri metanetin, imanın, sabrın, samimiyetin, fedakârlığın, cesaretin, dirayetin, kısacası adam gibi adamlığın izharı, ilanı ve arşa ulaşan ifadesidir. Üzüntümüz ne kadar büyük olsa da, Astsubay Çavuşumuzla övünüyor, şahsını kucaklıyorum. Terörün siyasi yedeklerine omuz veren şuursuz ve suç ortakları ne durumdasınız? Başınızı yastığa koyduğunuzda huzurla uyuyabilecek misiniz? Yine sahte demokrasi, özgürlük ve insan hakları ezberleriyle vakit geçirmeye yüzsüzce devam edecek misiniz? Pek çok bebeğimiz terör örgütünün kanlı saldırılarına kurban gitti. Pek çok masum ve savunmasız insanımız ya bir kör kurşunla ya da bir bombayla hayatından oldu. Ancak şehadet şerbetinden kana kana içtikçe mücadelemiz daha da güçlendi, inanç ve irademiz daha da güç kazandı."

VALİ ORHAN: BU ACIYI YAŞATANLARIN YANINA KALMAYACAK

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK'lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının sivil aracın geçişi esnasında infilak etmesi sonucu astsubay Serkan Karakaya'nın eşi Nurcan Karakaya ve bebeğinin şehit olması dolayısıyla Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak bir taziye mesajı yayımladı. Vali Toprak, "Acılı babanın 'Vatana iki canımızı verdik, feda olsun' şeklindeki cevabı, bebek katili örgütün amaçlarına asla ulaşamayacaklarının kesin kanıtı ve kararlılığımızın dosta, düşmana en net şekilde ilanıdır" dedi.

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

"35 yıldır ülkemiz üzerinde hain emellerini gerçekleştirmek için gerek sivil vatandaşlarımıza, gerekse de güvenlik güçlerimize alçakça saldırmaktan imtina etmeyen PKK terör örgütü, gerçek yüzünü bir kez daha acı bir şekilde göstermiştir. Savunmasız bir annenin ve 11 aylık masum bir bebeğin canına kast ederek ocaklara kor düşüren bu gözü dönmüş canilere, acılı babanın 'Vatana iki canımızı verdik, feda olsun' şeklindeki cevabı, bebek katili örgütün amaçlarına asla ulaşamayacaklarının kesin kanıtı ve kararlılığımızın dosta, düşmana en net şekilde ilanıdır. 25 yaşındaki eşini, daha süt kokan 11 aylık yavrusunu bu topraklar için şehit veren kardeşimizin acısını milletçe paylaşırken sözümüz olsun ki bize bu acıyı yaşatanların yaptıkları yanına kalmayacaktır. Yüce Rabbimden şehitlerimize rahmet, Ülkemiz adına ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
kahrolsun pkk     2018-08-02 kahrolsun pkk ve destekçileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da hastasının yaşam mücadelesinden etkilendi, beste yapıp, klip çekti
Samsun'da hastasının yaşam mücadelesinden etkilendi, beste yapıp, klip çekti
Trafikteki gece denetiminde fıkra gibi diyaloglar
Trafikteki gece denetiminde fıkra gibi diyaloglar
maltepe escort bayan