GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2019 20:03

Şehit onbaşı, Samsun'da toprağa verildi

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, yıldırım düşmesi sonucu şehit olan Piyade Onbaşı Onur Yavan (20), memleketi Samsun'un Havza ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Şehit onbaşı, Samsun'da toprağa verildi

Üs bölgesindeki nöbet sırasında, yıldırım düşmesi sonucu, Piyade Onbaşı Onur Yavan, ağır yaralandı. Yaralı asker, kaldırıldığı Hakkari Devlet Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen şehit oldu. Piyade Onbaşı Onur Yavan'ın cenazesi, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından memleketi Samsun'a getirildi.

Şehit Piyade Onbaşı Yavan için Havza ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Kevser Camii’nde düzenlenen törene, şehit babası Dursun Yavan, şehit annesi Hanife Yavan, Vali Osman Kaymak,  59. Havan ve Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Aykut Tonbul, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Samsun Milletvekilleri Dr. Ahmet Demircan, Çiğdem Karaaslan, Orhan Kırcalı, Erhan Usta, Kemal Zeybek, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İbrahim Güven, İlçe Belediye Başkanları, askeri, adli ve mülki erkân, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehidin yakınları ve binlerce vatandaş katıldı.

Törende şehit babası Dursun Yavan, güçlükle ayakta durabildi. Şehit annesi Hanife Yavan da gözyaşlarına boğuldu. İl Müftü Veysel Çakı tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından dua yapıldı ve helallik alındı. Ardından şehidin naaşı, askerlerin omuzunda cadde üzerinde bir süre taşındıktan sonra cenaze aracına konularak Havza Şehir Mezarlığı'na götürüldü. Burada şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı, okunan Kur'an-ı Kerim eşliğinde toprağa verildi.

Defin töreninin ardından 59. Havan ve Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Aykut Tonbul, şehidin naaşına sarılı şanlı bayrağımızı şehidimizin babası Dursun Yavan’a, öperek teslim etti.

Cenaze töreninin ardından Vali  Osman Kaymak, 59. Havan ve Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Aykut Tonbul, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca ve Samsun Milletvekilleri, şehidin ailesine ve akrabalarına başsağlığı dileklerinde bulunarak, acılarını paylaştı.