KARADENİZ
Giriş Tarihi : 14-07-2020 11:58   Güncelleme : 14-07-2020 11:58

Sel Artvin'den sonra Rize'yi de vurdu: 2 ölü

Doğu Karadeniz'i etkisi altına alan ve sele dönüşen sağanak yağış Artvin'in ardından Rize'yi de vurdu. Selden dolayı 2 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Soylu, ulaşıma kapanan 6 köy için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Sel Artvin'den sonra Rize'yi de vurdu: 2 ölü

Rize'de etkili olan aşırı yağış derelerin taşması sonucu sele dönüştü. YBazı yollar ve evler çöktü. Sel sularına kapılan Ali Uzun ile Havva Tüysüz hayatını kaybetti. İkizdere ilçesinde derenin taşması sonucu Rize- Erzurum yolu, ulaşıma kapandı.

Bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Soylu, "Hakikaten bölgede son zamanlarda en yoğun yağış olarak değerlendirilebilir. Geçen hafta Trabzon'da olmuştu, 60-65 kilogram yağmıştı. Oysa bu hafta burada yağan yağmurun miktarı 262-263 kilogram" dedi. Rize'de ulaşıma kapanan 6 köy için çalışmaların sürdüğünü  belirten Bakan Soylu, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ekipleri buradalar. Akşamdan beri tüm ekipler çalışıyor. Burada hem bu hasarın temizlenmesi açısından hem de bir daha bu meselelerle karşılaşmamak üzere alınması gereken tedbirler tüm bakanlıklar çerçevesinde planlanıyor. Hem hasar tespit konusunda, diğer meseleler konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın net talimatı var. Vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı hasarlar konusunda elden gelen bütün gayret ortaya konulacak. Bir de yapısal olarak yapmamız gereken meseleleri de devlet olarak hükümet olarak, elimizden geldiğince ortaya koymaya çalışacağız" şeklinde konuştu.