19 MART 2019
Advert
Advert

Şiddetli yağışlar Terme'de sele neden oldu

Samsun'un Terme ilçesinde aralıksız yağan şiddetli yağışlar nedeniyle kent merkezinde bazı evlerin alt katlarını su bastı. Yüksek kesimlerde yağıştan dolayı heyelanlar meydana gelirken, ekili alanlar büyük oranda zarar gördü. Terme Devlet Hastanesi binasının koridorlarında tavandan sızan sular nedeniyle birikintiler oluştu.

Şiddetli yağışlar Terme'de sele neden oldu

Samsun'un Terme ilçesinde  akşam saatlerinde başlayan şiddetli  yağış sel ve taşkınlara neden oldu. Aralıksız yağan yağmurlar sonucu kent merkesinde rögarların tıkanması nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda sular yükseldi.

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un yerinde adım adım takip ettiği çalışmalarda ekipler tıkanan rögarları temizledi ve su akışını tekrar sağladı.

Ancak kentin çukur kesimlerinde bazı binaların alt katlarını taşkınlar sonucu su bastı. Bu bölgelerde belediye ekipleri motopomplar ile su tahliyesi başlattı. Yağışlardan  Terme Devlet Hastanesi ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Terme Yurt Müdürlüğü binası da etkilendi. Terme Devlet Hastanesi binasının koridorlarında tavandan sızan sular nedeniyle birikintiler oluştu. Yurt Müdürlüğü binası bahçesinde ise su seviyesi yükseldi. Bu nedenle binanın alt katlarını su bastı. Yine bazı işletmelerde, tavandan sızın sular nedeniyle zor anların yaşandığı belirtildi.

Metrekareye 70 kilogram yağışın düştüğü Terme'de yüksek kesimlerden gelen sular nedeniyle 'Terme Çayı'nın debisi yükseldi. Terme Çayı'nın taşma olasılığına karşı ekipler önlem aldı. Yağışların etkili olduğu yüksek kesimlerde ise sel sularının sürüklediği toprak yığınları heyelanlar oluşturdu. Kapanan yolların açılması için bölgeye ekipler gönderildi.

Terme'de sağanak yağmurun ardından oluşan sel suları, bölgedeki ekili tarım arazilerine de büyük zarar verdi. Yine fırtınadan kaynaklı bazı ağaçların devrildiği bölgede hasar tespit çalışmaların yapılacağı belirtildi.

Bu arada Meteoroloji Samsun 10. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, bölgede yağışların akşam saatlerine kadar devam edeceği bu nedenle vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşi tarafından bıçaklanan ağabey öldü
Kardeşi tarafından bıçaklanan ağabey öldü
Sızıntı olan Alucra Barajı'na kimse yaklaştırılmıyor
Sızıntı olan Alucra Barajı'na kimse yaklaştırılmıyor