DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-05-2020 20:17   Güncelleme : 03-05-2020 20:17

Sinema sektörü salgın nedeniyle milyarlarca dolar zararda

Koronavirüs, sinema sektörünü de ağır şekilde vurdu. Dünya genelinde milyarlarca dolarlık zarar oluştu. Pek çok filmin yayınlanma tarihi ertelendi. Sinemalar iflasın eşiğinde.

Sinema sektörü salgın nedeniyle milyarlarca dolar zararda

Planlanan çekimlerin de ertelenmiş olması salgın geçse ve önlemler kaldırılsa bile bir süre yeni filmlerin sinemaya gelmeyeceği anlamını taşıyor.

Özellikle bu endüstriden ekmeğini kazanan ancak freelance çalışanlar en kötü şekilde etkilenenler oldu.

Hayranları üzen ertelemeler
Gösterimi yıl sonuna ertelenen filmlerden biri de hayranlarının uzun süredir beklediği son James Bond filmi 'No Time to Die' (Ölmek için Zaman Yok).

Durumu gören bazı stüdyolar filmlerini dijital platformlarda yayınlama kararı alırken Covid-19 döneminin hiç tartışmasız en büyük kazananı Netflix, Amazon ve Disney gibi bu dijital yayıncılar oldu.

Klasik sinemaların sonu mu?
Daha gelişmiş ev sinema sistemleri, yüksek kalite görüntülü televizyonlar ve bu dijital platformlar nedeniyle klasik sinemanın yavaş yavaş sonunun geldiği zaten konuşuluyordu. Salgın dönemi ile birlikte bu sürecin daha da hızlandığı ve belki de sinema salonlarının artık nadir yerlerde olacağını düşünülüyor.

İronisi ise bunun dünyada en fazla film izlenen zaman zarfı içinde gerçekleşiyor olması.

Bu durumun yanı sıra daha da eski bir yöntem olan araba içerisinde açık hava sineması gibi uygulamalar da geri dönüş yapabilir. (euronews)