DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-12-2019 21:17

Somali'de bombalı saldırı: 2'si Türk 100'den fazla ölü var

Somali'nin başkenti Mogadişu'da, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırı sonucu ikisi Türk vatandaşı 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Yetkililere göre olayın arkasında radikal İslamcı El Şebab örgütü var. Ölen Türklerin Mehmet Kaplan ve Mustafa Yalman olduğu bildirildi.

Somali'de bombalı saldırı: 2'si Türk 100'den fazla ölü var

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla, bir gözlem noktasına düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 100’e yaklaştığı kaydedildi. Hayatını kaybedenler arasında bölgede yol yapım çalışmasını yürüten firmada görevli Denizlili Mehmet Kaplan ve Mustafa Yalman olduğu bildirildi. 

Mogadişu Belediye Başkanı Ömer Muhammed Filiş de saldırıda aralarında çok sayıda üniversite öğrencisinin de bulunduğu onlarca kişinin yaralandığını bildirdi.

Mogadişu polis sözcülüğünden yapılan açıklamada, yaşanan şiddetli patlama sebebiyle okul öğrencilerini taşıyan iki minibüsün de büyük hasar gördüğü belirtildi.

Yetkililere göre olayın sorumlusu El Şebab

Somali hükümeti sözcüsü Muhtar Ömer, saldırı anında yaşanan patlamanın şiddetinden dolayı ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini dile getirerek, "Bu korkunç saldırı yaşandığı sırada etraf, okula ya da alışveriş için şehre giden insanlarla doluydu" dedi.

Yetkililer söz konusu saldırının ardında radikal İslamcı El Şebab örgütünün olduğundan yola çıkıyor. Somali'nin güneyinde ve merkezinde bazı bölgeleri kontrolü altında tutan El Şebab, ülkede sık sık saldırılar düzenliyor.

Somali hükümetine, El Şebab'a karşı mücadelesinde destek veren Amerika Birleşik Devletleri, bir yandan Somalili askerlere eğitim verirken diğer yandan zaman zaman  örgütün mevzilerine hava saldırıları düzenliyor. Afrika Birliği de, Somali'de bulundurduğu askeri güç ile Mogadişu hükümetine destek sağlıyor.

TÜRKİYE'DEN KINAMA
Dışişleri Bakanlığı, Somali'nin başkenti Mogadişu'da, 2 Türk'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını laneledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Saldırıda yaralanan Somali vatandaşlarını tedavi için Türkiye'ye getirmek üzere bir askeri kargo uçağımız Mogadişu'ya hareket etmiştir. Terörle mücadelede uluslararası iş birliğinin önemini her zeminde vurgulayan, bu saldırıda iki vatandaşını teröre kurban veren Türkiye, Somali'de barış ve istikrarın bir an evvel tesisi ve ülkenin kalkınma ortamına kavuşması için bugüne kadar sağladığı desteği kararlılıkla sürdürecek, kardeş Somali halkı ve Hükümetinin yanında yer almaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA