GENEL
Giriş Tarihi : 27-12-2019 15:57

Sözcü davasında gazetecilere hapis cezası

Sözcü çalışanlarının yargılandığı davada mahkeme, köşe yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya "FETÖ'ye yardım" suçundan 3 yıl 6 ay 15'er gün hapis cezası verdi.

Sözcü davasında gazetecilere hapis cezası

Sözcü gazetesi çalışanlarının yargılandığı davada mahkeme aralarında köşe yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru'nun da olduğu 7 ismi "FETÖ'ye yardım etme" suçundan hapis cezalarına çarptırdı.

İddianamede delil olarak Sözcü gazetesinin haberleri ve köşe yazılarının yer aldığı davanın karar duruşması İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Son sözlerin alınmasının ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya 3 yıl 6 ay 15'er gün; gazetenin genel yayın yönetmeni Mustafa Çetin'e 3 yıl 4 ay; internet sitesi haber koordinatörü Yücel Arı, muhabir Gökmen Ulu ve muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli'ye 2 yıl birer ay hapis cezası verdi. Gazetenin internet sitesi eski sorumlu müdürü Mediha Olgun'un ise beraatine karar verildi.

Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan gazetenin sahibi Burak Akbay'ın dosyası ise ayrıldı.

Sözcü'de yer alan habere göre, karar öncesi son sözü sorulan Çölaşan, "Hakkımızda açılan boş bir davadır. Aleyhimize ne belge, ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum” dedi.

Gökmen Ulu ise "Hakkımızda dayanaksız iftiralar çürümüştür. Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik. Bir an önce adaletin tecelli etmesini, beraatimi istiyorum” dedi.

Sözcü gazetesine yönelik dava Gökmen Ulu'nun 15 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan "Sözcü Erdoğan'ı buldu" haberi üzerine açılmıştı. Darbe girişiminin gerçekleştiği günün sabahında yayınlanan söz konusu haber, o tarihte tatilde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nerede dinlendiğine dair bilgiler içeriyordu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN SERT TEPKİ

Sözcü'nün yönetici ve yazarlarına verilen cezaları değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Bu beyazı siyah gösterme kararıdır. Bu kadar açık. Siyasi otoritenin talimatı ile verilmiş karardır. Sözcü gazetesinin Türkiye'yi aydınlatmasına doğruları söylemesine tahammül edemiyorlar. Baskı kuruyorlar." dedi. Kararı şaşkınlıkla karşılayan Kılıçdaroğlu karara tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"FETÖ ile mücadele ediyorlar. Bu beyazı siyah gösterme kararıdır. Bu kadar açık. Siyasi otoritenin talimatı ile verilmiş bir karardır. Sözcü gazetesinin Türkiye’yi aydınlatmasına, doğruları söylemesine tahammül edemiyorlar. Baskı kuruyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu gazeteciler geçmişlerine bakıldığında işlerinden kovuldular, görevlerinden uzaklaştırıldılar ama ne olursa olsun yollarına ve mücadelelerine devam ettiler. Aynı mücadeleyi aynı kararlığı yine sürdürecekler. Beni üzen şudur; Türkiye cumhuriyeti devletinde adaletin olmadığını, demokrasinin olmadığını bu kararla biz bütün dünyaya duyurmuş olduk. Beni üzen bu. Hangi ülke diyecek ki bu karar doğrudur. Hangi vicdan hangi adalet kurumu diyecek ki bu karar doğrudur. Gerçekleri yazdığı için medyadan korktuğunuz andan itibaren kaybetmeye başlarsınız. Erdoğan ve çevresi bu sürecin içerisine girmiştir. Baskıyla, mahkemeleri, hakimleri elde ederek, hakimlere ‘şuna şu kadar ceza verin, şunu tahliye edin, bunun yurt dışı çıkış yasağını kaldırın diye talimat vererek hukuku sağlayamazsınız, demokrasiyi getiremezsiniz. Türkiye’nin geldiği nokta maalesef budur. Davada ‘iddianame çürütüldü’ deniyor. Zaten ortada iddianame yoktu. Neyin iddianamesi? Yalan üzerine iddianame mi olur?

AKŞENER DE ELEŞTİRDİ

Sözcü yönetici ve yazarları hakkında verdiği kararı değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, "Sözcü Gazetesi’nin yöneticilerine, Emin Çölaşan’a, Necati Doğru’ya FETÖ’cülük suçlaması yapışmaz. Ama yıllarını bu örgütle mücadeleye vakfetmiş gazetecilere, bu suçlamayla ceza vermek, bu iktidarın siciline bir leke olarak çıkmamak üzere yapışır" dedi. (dw)
 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA