SPOR
Giriş Tarihi : 09-12-2020 01:23   Güncelleme : 09-12-2020 01:30

Spor dünyası şokta: 4. hakem antrenöre ırkçı söylemde bulundu, Başakşehir sahayı terketti

Paris Saint Germain-Medipol Başakşehir arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçıda, 4.hakem, yardımcı antrenör Webo'ya ırkçı söylemde bulundu. Bunun üzerine M.Başakşehir sahadan çekildi. Başakşehir Başkanı Gümüşdağ UEFA'nın aldığı kararla ırkçı söylemlerde bulunan 4. hakemin görevden alındığını açıkladı. Başakşehir'in sahaya çıkmama kararı aldığı ve kafilenin otele döndüğü açıklandı.Karşılaşmanın 4 farklı hakemle Çarşamba günü aynı saatte oynanacağı belirtildi.

Spor dünyası şokta: 4. hakem antrenöre ırkçı söylemde bulundu, Başakşehir sahayı terketti

Paris Saint-Germain ile M.Başakşehir'in karşı karşıya geldiği UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu 6'ncı ve son maçında 4'üncü hakem Constantin Sebastian Coltescu, Başakşehir'in yardımcı antrenörü Pierre Webo'ya ırkçı söylemlerde bulundu.

Karşılaşmanın 14'üncü dakikasında maçın hakemi Hategan'ın verdiği birkaç kararın ardından yedek kulübesi kızışırken, yardımcı antrenör Webo'ya kırmızı kart çıktı. Bu sırada İstanbul Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo, 4'üncü hakem Constantin Sebastian Coltescu tarafından ırkçı söylemlere maruz kaldı. Uzun süren tartışmanın ardından UEFA delegesi sahaya inerken, iki takım da sahadan ayrıldı ve soyunma odasına gitti.

"HAKEM MAÇA ÇIKARSA SAHADA OLMAYACAĞIZ"
Kulüp Başkanı Göksel Gümüşdağ, "4. hakem çekilirse maça devam etme kararımız var. Eğer 4. hakem maça çıkarsa biz sahada olmayacağız." açıklamasında bulundu.

UEFA 4. HAKEMİ GÖREVDEN ALDI
UEFA, 4. hakemi ırkçı söylemleri nedeniyle görevden aldı. 

BAŞAKŞEHİR KAFİLESİ OTELE DÖNDÜ
Başakşehir, sahaya çıkmama kararı alarak, otele döndü.

ÇARŞANBA GÜNÜ OYNANACAK
Bu arada ırkçı söylem nedeniyle yarıda kalan karşılaşmanın Çarşamba günü aynı saatte oynanacağı belirtildi.

BAŞAKŞEHİR'DEN PAYLAŞIM
Medipol Başakşehir sosyal medya hesabından "IRKÇILIĞA HAYIR, SAYGI" mesajı paylaşıldı. PSG'de sosyal medya hesabından Başakşehir'in tweetini retweet etti. 

UEFA YÖNETİM KURULU ÜYESİ YARDIMCI: HAKEMLİK HAYATI BİTTİ
UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Birinci Başkan Vekili Servet Yardımcı, yaptığı açıklamada, "Dördüncü hakemin Webo'yu 'Negro' diye çağırması kabul edilir bir durum değil. Başakşehir, tepki göstermekte haklı. Hiç onaylamadığımız gelişmeler. Irkçılık, UEFA'nın da üzerinde durduğu bir durum. Maalesef yaşanmaması gerekiyordu ama yaşandı. Ancak maç birazdan başlayacak. Önemli olan maçın başlaması" diye konuştu.

Coltescu'nun hakemlik hayatının biteceğini aktaran Servet Yardımcı, "Kesinlikle kabul edilemez bir gelişme. Bunun bir mazereti olamaz. Dördüncü hakemin yaptığı halt etmek. Dolayısıyla o hakemlik hayatını bitirdi. UEFA'nın da onaylamadığı, kabul edilemez bir gelişme oldu. Hakemler gerekli cezayı alacaklar. Bizler de takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: IRKÇILIĞA VE AYRIMCILIĞA KAYITSIZ ŞARTSIZ KARŞIYIZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından, "Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo'ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız."mesajını paylaştı. 

ANKARA'DAN DESTEK MESAJLARI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop:
"Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden temsilcimiz Başakşehir futbol takımımızın Yardımcı Antrenörü Pierre Webo’ya yönelik, maçın 4. Hakemi, Romanya Futbol Federasyonu'ndan Sebastian Costantin Coltescu’nun ırkçı ifadelerini kınıyor, her alanda bu ayrımcılığı lanetliyorum"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:
"Irkçılık tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur! Bu onurlu duruşunuzda yanınızdayız"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu:
"Irkçılık insanlık suçudur! Temsilcimiz Başakşehir’in yanındayız."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 
"İnsanlık suçu olan ırkçılığa karşı Başakşehir Futbol Kulübü’nün onurlu duruşunu destekliyoruz. NO TO RACISM!"

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: 
"Irkçılık bir hastalıktır"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank:
"Irkçılık ve ayrımcılık virüsünü" tüm sahalardan temizlemenin bir insanlık görevi olduğunu kaydederek, "İnsanlık onuruna yakışır bir tavır sergileyen temsilcimiz Başakşehir'in arkasındayız."

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan:
"NO TO RACISM Yanınızdayız!"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli:
"Yanınızdayız!"

4 BÜYÜKLERDEN BAŞAKŞEHİR'E DESTEK
Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor, Paris Saint-Germain maçında ırkçılık yaşayan Medipol Başakşehir için destek paylaşımları bulundu.