17 HAZİRAN 2019 Pazartesi 12:38
DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-07-2018 12:03   Güncelleme : 13-02-2019 01:24

Süper kanlı ay tutulması dünyayı böyle büyüledi

Dünya nadir görülen gökyüzü olaylarından birine tanıklık etti. Yirmi birinci yüzyılın en uzun Ay tutulması yaşandı.Dünyanın dört bir yanından gelen fotoğraflar, normal kremsi gümüş parlaklıktan, tehditkar bir kan kırmızısına kadar değişen ve koyulaşan rengini gözler önüne serdi. İşte o fotoğraflar...

Süper kanlı ay tutulması dünyayı böyle büyüledi

'Kanlı Ay' olarak adlandırılan tutulma esnasında Dünya'nın gölgesi bir saat 42 dakika 57 saniye boyunca tamamen Ay'ın üzerini kapladı. Ay'ın, Dünya'nın gölgesinden çıkması toplamda 3 saat 54 dakikayı aldı. Tutulma, Ay Dünya'nın yörüngesine en uzak mesafedeyken yaşandı. Bu sebeple 'Kanlı Ay' bu yüzyılın en uzun tutulma süresine sahip oldu.

Tutulma, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın bir kısmında çok net bir şekilde izlendi. Tutulma sırasında Dünya ve Mars gezegenleri de birbirine en yakın konuma geldi. Böylece Mars'ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesi de mümkün oldu.

Dünyanın dört bir yanından gelen fotoğraflar, normal kremsi gümüş parlaklıktan, tehditkar bir kan kırmızısına kadar değişen ve koyulaşan rengini gösteriyor.

Neden 'kanlı Ay' deniyor ?
Ay Dünya'nın gölgesine girerken ilk etapta karanlık görünüyor. Tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ve turuncu arasında bir renge bürünüyor.

Ayın bu renge bürünmesinin sebebiyse gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayrılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor. En kırılgan renk mavi gündüzleri gökyüzüne rengini verirken, en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor.

Cambridge Üniversitesi Astronomi Profesörü Andrew Fabian durumu "Kanlı Ay deniyor çünkü güneşten gelen ışınlar Ay'a giderken Dünya'nın atmosferinden geçiyor ve atmosfer bu ışınları kırmızıya çeviriyor. Gün batımı sırasında gökyüzünün kızıla dönmesiyle aynı sebepten." şeklinde açıkladı.

NASA'dan Gezegensel Jeolist Noah Petro ise 'Kanlı Ay' için "Ay yüzeyine gün doğumlarını ve gün batımlarını yansıtmak gibi" ifadelerini kullandı.

NASA bilim adamlarına göre tutulma sırasında Ay üzerinden Dünya'yı gözlemleyen bir kişi, bu nedenle dünyayı kaplayan turuncu-kırmızı bir renk hüzmesi görüyor.

Bir sonraki Ay Tutulması ne zaman ?
Bir sonraki tam ay tutulması 21 Ocak 2019 tarihinde yaşanacak. Bu tutulma Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika'nın bir kısmı, Avrupa ve orta Pasifik'ten izlenebilecek. 21 Ocak'taki tutulma 1 saat 2 dakika sürecek.

 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA