DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-11-2020 13:37   Güncelleme : 30-11-2020 13:37

Tarihi köyde evler 1 eurodan satışa çıkıyor

İtalya’nın Başkeni Roma’nın 200 km kuzeyinde yer alan Castropignano’da yer alan 100 kadar ev, 1 eurodan açık arttırmaya çıkarıldı.

Tarihi köyde evler 1 eurodan satışa çıkıyor

Roma'nın 200 km güneydoğusunda, yıkık bir ortaçağ kalesinin çevresinde yer alan bir köy olan Castropignano’da, eski ve tarihi evler açık artırmaya çıkarılıyor. 

GERÇEKTEN İLGİLENEN KİŞİLERE VERİLECEK

1 euro fiyattan açık arttırmaya çıkacak olan evler için Belediye Başkanı Nicola Scapillati, önceliklerinin para olmadığını söyledi. Scapillati, kabaca 100 binalarının olduğunu ve bu binaları en yüksek teklif veren yerine gerçekten ilgilenen kişilere vereceklerini söyledi.

Yıpranmış binalar 1 euro veya 1,2 dolardan müzayedeye çıkarılırken Belediye Başkanı Nicola Scapillati, evlerle ilgilenen kişilerin evi satanlardan ziyade kendisiyle iletişime geçmeleri gerektiğini söyledi.

AYRINTILI BİR PLAN GEREKİYOR

"Kasabamın ruhsuz bir konut işgaline maruz kalmasını ve insanlar tarafından ‘işgal’ edilmesini istemiyorum” ifadelerini kullanan Scapillati, "Buradan ev satın almak isteyen herkesi, bana doğrudan e-posta göndererek evi nasıl yeniden biçimlendirmek istediklerine ve mülkle ilgili ne yapmak istediklerine dair ayrıntılı bir planla birlikte şehrimize davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Ev alımının diğer koşulları ise alıcıların satın alma tarihinden itibaren üç yıl içinde mülkü yenilemesi zorunlu olması ve işler bittiğinde iade edilmek üzere 2 bin euro peşinat vermesi.

“ÇÜRÜYEN GÜZELLİĞİ GÖRMEK BENİ ÜZÜYOR”

Belediye başkanı, "Eski tarihi merkezimizin eskimesini, yıkılan evleri, yavaş yavaş çürüyen güzelliği görmek beni üzüyor" derken "Üzücü ve tehlikeli. Yenilenmezlerse bu binalar tehdit oluşturur. Bu binalar her an yıkılabilirler, bu satış işlemi aynı zamanda köyü güvenli hale getirmek için yapılıyor” şeklinde konuştu.

1093’lu yıllarda 2 bin 500 kişinin yaşadığı bölgede şu sıralarda yaklaşık 900 kişi yaşıyor.

İKİ KASABA DAHA YAPMIŞTI

İtalya’daki eski tarihi yapıların satışı ile ilgili bu durum ilk değil. Geçtiğimiz günlerde Sicilya'daki Salemi ve Abruzzo'daki Santo Stefano di Sessanio bölgelerinde de evler 1 euroya satışa çıkmıştı.(ntv)