17 AĞUSTOS 2018

Tekkeköy´de 2.Arkeoloji Kongresi Ekim ayında yapılacak

Tekkeköy Belediyesi´nin ev sahipliğinde bu yıl Ekim ayında ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Arkeoloji Kongresi için hazırlıklar başladı.

Tekkeköy´de 2.Arkeoloji Kongresi Ekim ayında yapılacak

Tekkeköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 2'incisi düzenlenecek olan ve başta Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelerden uzmanların katılacağı Uluslararası Arkeoloji Kongresi hazırlıkları başladı.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar kongre hazırlıkları kapsamında OMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa, Doç. Dr. Akın Temur, İstanbul Aydın Üniversitesi Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Hamza Gündoğdu, Karadeniz Tarih Araştırmaları Platformu Başkanı Şeref Aydın ile biraraya geldi. Görüşmede kongrenin bu yılın Ekim ayı içinde yapılması ve hazırlık komitesinin oluştrulması kararı alındı.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları ile ilgili önemli bilgilerin paylaşıldığı Uluslararası Arkeoloji Kongremizin ikincisini bu yıl ekim ayı içerisinde düzenleme kararı aldık. İlçemizde geçen yıl ilk defa düzenlenen böyle büyük bir organizasyondan çıkarttığımız notlar çerçevesinde bu yıl düzenleyeceğimiz kongremizi daha kapsamlı yapmayı planlıyoruz. Birincisindeki eksiklikleri ve gereksinimleri gördük ve ona göre hazırlık yapmaya başladık. Bu gibi büyük uluslararası organizasyonlar ilçemizin 'Tarihin Doğduğu Kent' kimliğinin bütün dünyaya ifadesi anlamına gelmektedir. Tekkeköy'ün turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve bölgenin en eski insan mesken yerleşkesi tarihine sahip olması bizim çıkış noktamızdır. Bunu en iyi şekilde değerlendirmenin en kalıcı yöntemi de uluslararası akademik çalışmalar ve sunumlardır" dedi.

Tekkeköy’ün ismini ve tarihini herkes öğrenecek
Uluslararası Arkeoloji Kongresi ile yut içi ve yurt dışındaki akademisyenlerin, turistlerin ve ilgililerin gözlerinin Tekkeköy ilçesine çevrileceğini vurgulayan Başkan Togar, "Dünyanın dört bir yanından akademisyenlerin ilçemize gelip burada akademik çalışmalarını sunması ve bu çalışmaların bilimsel kaynaklara, literatürlere girmesi Tekkeköy’ün isminin duyurulmasında, alanın tanınmasında önemli bir görevi yerine getirecek. Yurt içinden ve yurt dışından gelen turist ve misafir sayısı katlanarak artacak ve Tekkeköy bölgenin önemli bir turizm merkezi haline dönüşecek. Birinci kongremizdeki bilgilerin bu yıl yapacağımız çalışmayla birleşmesiyle arkeolojik ve tarihi anlamda büyük yol kat etmiş olacağız. Ayrıca İlçemiz ve bölgeyle ile ilgili yeni tarihi bilgilerde elde etmiş olacağız" açıklamasında bulundu.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul-Samsun karayolunda bayram trafiği yoğunluğu
İstanbul-Samsun karayolunda bayram trafiği yoğunluğu
Selde tahliye edilen binaya geri döndüler
Selde tahliye edilen binaya geri döndüler