GENEL
Giriş Tarihi : 05-02-2021 10:37   Güncelleme : 05-02-2021 10:37

Temizlik Bezi Çeşitleri

Temizlik yapar iken temizliği daha verimli bir şekilde geçirmek istiyor isek mutlaka kullandığımız temizlik bezlerini çeşitlerine uygun olarak seçmeli ve temizliğimizi yapar iken de uygun yüzeye uygun özelliklerdeki bez ile müdahale etmeliyiz.

Temizlik Bezi Çeşitleri

Temizlik bezlerinin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitler yapacağınız temizliğe göre değişir ve yapacağınız temizliğe göre uygun temizlik bezini seçmeniz gerekir. Çünkü yapılan temizliğin daha etkili olabilmesi için doğru bez seçimi oldukça önemlidir. Temizlik bezi çeşitleri ihtiyaca göre üretilmiş ve temizlikte kullanılan bezlerdir. Bu bezler kullanılacak olduğu alan ve yüzeylerin farklı olması ya da bezin üretimi sırasında beze işlenen birtakım özellikler sebebi ile farklı çeşitlere ayılmıştır. Temizlik yapar iken temizliği daha verimli bir şekilde geçirmek istiyor isek mutlaka kullandığımız temizlik bezlerini çeşitlerine uygun olarak seçmeli ve temizliğimizi yapar iken de uygun yüzeye uygun özelliklerdeki bez ile müdahale etmeliyiz. Bu sayede yapacak olduğumuz temizlikten maksimum verimi alabilir ve temizliğimizi bizi yormayan, zaman kaybettirmeyen bir aktiviteye dönüştürebiliriz. 

Yazımızda sizlere temizlik bezi çeşitleri hakkında bilgi vererek hangi temizli bezini nerede kullanmanız gerektiği ve nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler sayesinde artık hem daha kısa sürede temizliğinizi bitirebilecek hem bu en kısa sürede en yüksek verimi alabilecek hem de temizlik bezlerinin bazı özellikleri sayesinde de eskisi kadar efor harcamadan temizliğinizi bitirebileceksiniz. Siz de temizlik yapar iken, özellikle de yüzeyleri temizler iken zorlanıyor ya da hangi bezi kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Eğer temizlik bezi çeşitleri hakkında bir bilginiz yok ve bu konuda bir şeyler öğrenmek istiyor iseniz mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Burada sizlere temizlik bezi çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi verip açıklayacak ve aynı zamanda da yapacağınız temizliği nasıl daha kolay ve yorucu olmayan bir hale getirebileceğiniz hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Temizlik Bezi Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir, Temizlik Bezleri Neye Göre Seçilir

Şimdi sizlere temizlik yapar iken kullanabileceğiniz temizlik bezlerini listeleyecek ve aynı zamanda da bu bezlerin işlev ve özelliklerinden de bahsedeceğiz. Bu sayede temizlik bezlerinin işlevlerini öğrendikten sonra artık sizler de kendi işinize göre bir temizlik bezi seçimi yapabileceksiniz. Neredeyse her yüzey ve mekan için ayrı ve özel olarak üretilmiş olan bu temizlik bezlerini doğru şekilde tanıyabilmek son derece önemlidir. İşte temizlik bezi çeşitleri için bir listesi;

  • Yer bezleri

  • Kurulama bezleri

  • Mutfak bezleri

  • Toz bezleri

  • Cam silme bezleri

  • Mikrofiber bezler

Temizlik Bezlerinin Özellikleri Ve Yapısı

Yukarıda saymış olduğumuz bezlerin çeşitleri teknoloji ilerledikçe artacaktır fakat biz sizlere şu an en çok tercih edilen ve en çok kullanılan bez çeşitlerini listeledik. Listenin başından başlayacak olur isek yer bezleri diğer tüm bezlere göre daha sağlam bir yapıya sahiptir. Bunun neden ise bizler yeri siler iken diğer yüzeyleri sildiğimizden daha fazla basınç ve güç uygularız. Özellikle de evin iç mekanına bir şey döküldüyse ve biz onu çıkartmak istiyor isek daha çok ovalarız. Bu yüzeyler düz olmadığında, yani başka bir deyiş ile yüzeyin aralarında boşluklar ya da çeşitli süs amaçlı oyuntular var ise temizlemesi daha zor olacaktır. Günlük temizliği daha zor olduğu gibi herhangi bir kirlenme durumunda da daha zor temizlenecek ve siz her bezi bastırarak sildiğinizde bez diğer yüzeylere göre daha çok aşınmaya maruz kalacaktır. O neden ile yerleri temizlemek için özellikle yer bezlerini tercih etmelisiniz. Çünkü yer bezleri diğer bezlere göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. 

Diğer temizlik bezi çeşitleri ise yine kendi işlevlerine göre özelliklere sahiptir. Cam silmek için kullanılan cam silme bezleri, cam yüzeylerin yapısına uygun olarak tasarlanması nedeni ile diğer bezlere kıyasla cam ve ayna gibi yüzeyleri daha çok parlatacaktır. Neticede cam ya da ayna gibi parlak olmasını istediğiniz yüzeyleri temizlemek istiyor iseniz mutlaka bir cam silme bezi edinmelisiniz. Toz bezleri özel yapısı sebebi ile diğer bezler ile kıyaslandığında yüzey üzerinde birikmiş olan kiri ve tozu daha etkili bir şekilde toplayıp üzerinde tutarak yüzeyler tekrarlamadan kolayca silmenize olanak sağlar.

 Mutfak bezleri ise genelde kurulama bezleri ile toz bezlerinin ortak noktası niteliğindedir. Mutfak tezgahlarının üzerinde kullanılan bu bezler tezgah üzerine dökülen birtakım şeyleri hem temizlemek ve çıkarmak hem de sıvı şeyleri yüksek emiş gücü sayesinden hızlı bir şekilde toparlamayı sağlamalıdır. 

Mikrofiber bezler ise yapısı gereği diğer bezlerden biraz daha farklıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer tüm alanlarda olduğu gibi bezlerin yani temizlik alanında da bazı şeylerin değiştiğini görüyoruz. Yeni çıkan bu mikrofiber yapılı bezler diğer bezlere kıyas ile en fazla emiş gücüne sahip bezler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra antibakteriyel özelliği sayesinde herhangi bir yüzeyi temizledikten sonra temizlenen yüzey ne kadar kirli olur ise olsun yüzeyi hızlıca temizler ve özel yapısı gereği yüzey üstünde barınan hiçbir bakteriyi kendi üzerine almaz ve barındırmaz. Bu ultra hijyenik yapısı sayesinde mikrofiber bezler şu an için en çok tercih edilen ve alınmak istenen bezler haline gelmiştir. Neticede bizler temizliği bakteri ve mikroplardan uzak kalabilmek adına yapıyor, bunun için çaba harcıyoruz. Bir de kullanmış olduğumuz bezin bu bakteri ve mikroplara karşı adeta bağışıklık sahibi olması hepimizin isteyeceği bir özellik. Artık sizler de ihtiyacınıza göre temizlik bezinizi kendiniz seçebilir ve kullanabilirsiniz.