17 AĞUSTOS 2018

Tepkiler artınca tarihi kuledeki proje durduruldu

Trabzon´da, Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanıldığı için halk arasında ´Cephanelik´ diye bilinen tarihi kulenin imara açılarak çevresinde, yeşil çatı sistemiyle yapılması planlanan ve tartışmalara neden restoran ile kafenin yer alacağı tesis projesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca durduruldu.

Tepkiler artınca tarihi kuledeki proje durduruldu

Trabzon'un Boztepe Mahallesi'nde 2000'li yıllarda başlatılan restorasyonun ardından turizme kazandırılan, kentin önemli tarihi mekânlarından biri olan Cephanelik'in yanında bulunan alanın imara açılması ve burada restoran ile kafenin yer alacağı tesis için inşaatın başlaması tepkilere neden oldu. Özellikle sosyal medyada tepkilerin hedefi olan inşaatı fotoğraflayan birçok kişi, paylaşımda bulunarak tarihi yapının dokusunun bozulacağını öne sürdü. CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun ve partililer de, 'Cephanelik' diye bilinen tarihi kulenin imara açılarak çevresinde yeşil çatı sistemiyle yapılacak olan projenin iptal edilmesini istedi.

BAKANLIK YAZI GÖNDERDİ
11 milyon liraya mal olacak, yeşil çatı sisteminin uygulanacağı ve Nisan’da tamamlanması planlanan projeye tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bahse konu alandaki inşaat çalışmalarının durdurulması için ilgili kurumlara ve inşaat izni veren Ortahisar İlçe Belediye Başkanlığı’na yazı gönderdiği öğrenildi.  

İNŞAAT DURDURULDU
Konuyu teyit ettiklerini belirten CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun "“Kültür Bakanlığından yazı Ortahisar Belediyesi’ne geldi. Bu gayet net. Yazıyı bize vermeleri mümkün değil. Bakanlık inşaatın durdurulmasına karar verdi. Meclis üyelerimizde bu konunun takipçisidir. Bu kent için doğruları söyleyip cesaretle savunan partililerimize, tüm demokratik kitle örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm Trabzonlulara sonsuz teşekkür ederiz" dedi. 

Alınan durdurma kararanın ardından yetkilerin proje alanında yeninden incelemelerde bulanacağı bildirildi. 

TRABZON CEPHANELİK YAPISI
Trabzon'da, 14'üncü yüzyılda yapıldığı değerlendirilen ve bir dönem cephanelik olarak kullanılan tarihi kule, restore edilerek turizm işletmesi haline dönüştürülmüştü. Fatih Kulesi veya İrene Kulesi olarak da bilinen, Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanıldığı için halk arasında 'Cephanelik' olarak adlandırılan tarihi kulenin restorasyonuna, bir grup iş adamı tarafından Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle 2000'li yılların başında başlanmıştı. Tarihi kulenin restorasyonu tamamlanarak 2010'da turizm işletmesi haline dönüştürülmüştü. Yaklaşık 25 ve 40 metre çaplarında iç içe geçmiş iki daireden oluşan kulenin iç bölümü dört, dış bölümü ise üç katlı olarak inşa edilmiş. Batı kısmında karakol binası da bulunan yapının, 1916-1918 Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak da kullanıldığı belirtildi.

PROJE, KDK'YA ŞİKAYET EDİLDİ
Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yıldız ve bölgede faaliyet gösteren bazı acente sahipleri, tarihi Cephanelik’in yanında yapılan yapıyla ilgili düzenledikleri basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde (TGC) düzenlenen toplantıda konuşan Yıldız, tarihi bir yapının yanında yapımı süren proje inşaatına karşı çıktıklarını söyledi. Projeyle sit alanının rekreasyon alanına çevrildiğine dikkat çeken Yıldız, Türkiye Cumhuriyeti Ombudsmanlığı'na (Kamu Denetçiliği Kurumu-Ombudsman) konuyla ilgili şikayet dilekçesi verdiklerini de aktararak, şöyle dedi:

"Bizler bu konu ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Ombudsmanlığı'na tarihi eserin yanına otel ve lokanta ruhsatı vererek görüntüsünün bozulmasına müsaade eden kişi ve kişiler hakkında şikayette bulunduk. Bu konunun peşini bırakmayacağız, tarihi eserlerimize ve dokularının kaybolmasına asla müsaade etmeyeceğiz. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bu konuyu yakından takip etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanımız tarihi eserin yanında bina yapılmaması hususunda tavrını ortaya koymuştu, çok teşekkür ediyoruz. Kamu Denetçiliği Kurumu yaptığımız şikayeti kabul etmiş. Konunun yakından takipçisi olmuştur. Bu olay tüm Trabzon'umuza aittir. Hiç kimse bu konuyu kendine siyasi malzeme yapmasın"

Şikayetin kabul edildiğini kaydeden Yıldız, tedbir amaçlı durdurulan projeyle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu'nca tavsiye kararı beklediklerini de ekledi.

BELEDİYE: İNŞAAT DURDURULDU
Öte yandan Ortahisar Belediyesi, Cephanelik'te yapılan otel inşaatıyla ilgili açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada inşaatın Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun ilgili yazısı gereğince durdurulduğu belirtilerek şöyle dendi:

"Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından Ortahisar Belediyesi'ne gönderilen yazı gereğince Cephanelik mevkiinde yapılan otel inşaatının Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü'nce onaylanan proje ile yapılan imalat arasında farklılık tespit edilmiştir. Belediye olarak ortaya çıkan yeni durumun kurul tarafından değerlendirilmesine kadar inşaat durdurulmuştur. Belediyemiz de bu karara istinaden inşaatın sahibi ve yapı denetim firmasına inşaatın durdurulmasıyla ilgili gerekli tebligatı yapmıştır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul-Samsun karayolunda bayram trafiği yoğunluğu
İstanbul-Samsun karayolunda bayram trafiği yoğunluğu
Selde tahliye edilen binaya geri döndüler
Selde tahliye edilen binaya geri döndüler