GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-12-2019 09:41

Terme ve Salıpazarı'ndaki selzede esnafa faizsiz kredi müjdesi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) tarafından, 23-24 Ağustos 2019 tarihinde Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçelerinde meydana gelen sel ve su baskını felaketinden etkilenen esnafa 'Acil Destek' kapsamında 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullandırılacağı açıklandı.

Terme ve Salıpazarı'ndaki selzede esnafa faizsiz kredi müjdesi

Samsun Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Terme ve Salıpazarı ilçelerini kapsayan "Aci̇l Destek Kredi̇si̇ Faiz Desteği Programı"ndan 100 bin TL'ye kadar bir yıl geri ödemesiz ve faizsiz bir şekilde kredi almak isteyen selzede esnaflar, 31 Mart 2020 yılına kadar başvuruda bulunabilecek. Açıklamada, işletmelerin kredi uygulama sürecinde gerekli olan ve 23-24 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen sel ve su baskını felaketinden etkilendiğini gösterir belgeyi resmi makamlardan (Kaymakamlık) alması gerektiği de vurgulandı.

İşte o açıklama;

"Samsun İli Terme ve Salıpazarı İlçelerinde 23-24 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen sel ve su baskını felaketinden etkilenen ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan (Kaymakamlık) belgeleyen KOSGEB Veri Tabanı’na kaydı onaylı işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla Samsun İli Terme ve Salıpazarı İlçeleri Acil Destek Kredisi Protokolü imzalanmış ve Samsun İli Terme ve Salıpazarı İlçeleri Acil Destek Kredisi Programı başlamıştır.

Program kapsamında; kredi üst limiti, vade, ödeme şekli ve faiz tutarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Program sıfır faizli olarak uygulanmakta olup faiz tutarının tamamı KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

Programda yer alan bankalar:

- Denizbank A.Ş.

- QNB Finansbank A.Ş.

- Şekerbank T.A.Ş.

- T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

- T. Halk Bankası A.Ş.

- T. İş Bankası A.Ş.

- T. Vakıflar Bankası T.A.O.

- Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

- Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu A.Ş. de programda yer almaktadır.

İşletmenin vergi ve/veya SGK borcu bulunması durumunda, Program kapsamında Bankalarca işletmeye kullandırılan krediden azami KOSGEB’ce ödenen faiz tutarı kadar mahsuplaşma yapılarak ilgili kamu kurumlarına aktarılmakta, kalan tutar işletmeye kullandırılmaktadır.

Protokol gereği bankalar kullandıracakları krediler için işletmelerden dosya masrafı almayacaktır. Programın kapanış tarihi 31.03.2020 olup bu tarihe kadar kredi kullandırmalarının tamamlanması gerekmektedir.

İşletmenin, Kredi uygulama sürecinde gerekli olan ve 23-24 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen sel ve su baskını felaketinden etkilendiğini gösterir belgeyi resmi makamlardan (Kaymakamlık) alması gerekmekte olup, ilgili belgede gerçek kişiler için T.C. Kimlik No ve işletmenin adı, Tüzel Kişiler için Vergi Numarası ve işletmenin unvanı bulunmalıdır. İşletmenin Kaymakamlık Makamına sunduğu şahsi dilekçesi resmi belge sayılmamaktadır. İlgili programdan sadece KOSGEB Veri Tabanında kaydı onaylı işletmeler faydalanabilmektedir.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA