24 EYLÜL 2018

Terme´de artık sel olmayacak

Samsun’un Terme ilçesinde Türkiye’de ilk defa uygulanan ve selin önlenmesine yönemik ´Taşkın Öteleme ve Depolama´ projesi tüm hızıyla devam ediyor. DSİ tarafından Köybucağı mevkiinde yapımı devam eden ve 12 milyon 220 bin liraya malolacak projenin Ağustos ayında hizmete gireceği belirtildi. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, "Proje tamamlandığında Terme´nin sel sorunu kalmayacak” dedi.

Terme´de artık sel olmayacak

Samsun'un Terme ilçesinde her şiddetli yağmur sonrası yaşanan sel korkusuna nihayet kesin çözüm getiriliyor. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından Türkiye'de ilk kez uygulanan 'Taşkın Öteleme ve Depolama' projesinin yapım çalışmaları Köybucağı mevkiinde devam ediyor. Proje bedeli 12 milyon 220 bin lira olan çalışmaların Ağustos ayında tamamlanacağı belirtildi.

Projenin hizmete girmesiyle 1,5 milyon metreküp sedde alanı içerisinde 10 milyon metreküp su toplanaak. Yüksek yağışlı günlerde ise 8 saat su depolayabilecek Taşkın Öteleme ve Depolama havuzu ilçeye taşkın suyunun direkt gelmesini engelleyecek. Proje alanında incelemelerde bulunan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, son yıllarda küresel iklim değiştiği ile birlikte bölgenin yağış rezervlerinin de farklılaştığını, 100 ml(Mililitre) ve üzerinde kuvvetli yağışların bölgede sıklıkla görülmeye başlandığını, bu yağışların Terme Çayı üzerinden İlçeye zarar vermemesi noktasında Taşkın Öteleme ve Depolama alanının ilçe için çok önemli olduğunu ifade etti.

TERME GELECEĞE HAZIRLANIYOR
Vurulan neşterle kentin bugüne kadar ertelenmiş sorunlarına yakın zamanda veda edeceğini ve büyük yatırımların hayata geçtiğini vurgulayan Başkan Şenol Kul, “İlçemizde daha önceden süre gelen ve bitmeyen sorunlar vardı. Göreve gelmemizle birlikte bu sorunları kalıcı olarak yok etmek adına projelerimize başladık. Terme dev yatırımlar ile geleceğe hazırlanıyor” dedi.

PROJENİN %65’İ TAMAM, AĞUSTOS AYINDA BİTECEK
İlçenin geçici değil, kalıcı çözümlere ihtiyacı olduğunu ve bunun için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini de dile getiren Başkan Şenol Kul, “İlçemiz Samsun ilinin ilçeleri arasında en çok yağış alan ilçe. Hatta birçok derenin, çayın ve drenaj kanallarının deniz tahliyeleri ilçemiz sınırlarında gerçekleşiyor. Hatırlayacağınız gibi 2014 ve 2015 yıllarında ilçemizde sel felaketleri yaşadık yine 2016 yılında ilçemizin evci bölgesinde bir sel felaketi yaşandı. Evci de DSİ tarafından yapılan dere ıslah çalışmaları tamamlandı. Yine Terme Çayı üzerinde kurulacak olan Salıpazarı Barajı inşaatı yakın dönemde başlayacak. Sadece baraj değil 15 milyon liralık bir yatırımla Terme Çayının ilçemiz Köybucağı Mahallesi mevkiinde Taşkın Öteleme ve depolama alanı kuruluyor. Bu proje Türkiye’de ilk defa DSİ tarafından Terme’de yapılıyor. 1,5 milyon metreküp dolgu ile yükseltilen sedde içerisinde 10 milyon metreküp su depolanabilecek. Bu da 8 saatlik bir sağanak yağmurda suyun direk Terme içinden geçmesini engelleyerek burada toplamamızı sağlayacak. Bu proje şu anda yüzde 65 oranında tamamlanmış durumda. Bu yılın Ağustos ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Buranın da tamamlanması ile birlikte ilçemizde vatandaşlarımız evlerinde daha rahat uyuyacaklar” şeklinde konuştu.

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul Terme için yapılan yatırımların hızlı bir şekilde hayata geçmesinden kaynaklı Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne teşekkür etti.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 2 kadının cesedi bulundu
2 kadının cesedi bulundu
Vahşet: Eşini ve oğlunu öldürüp kaçtı
Vahşet: Eşini ve oğlunu öldürüp kaçtı