EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 15:39   Güncelleme : 13-04-2021 15:39

TESK Genel Başkanı Palandöken: Esnafın dayanacak gücü kalmadı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın dayanacak gücü kalmadığını belirterek, işverene ve çalışana ekonomik destek verilmesini, esnafın her türlü vergiden muaf tutulmasını ve ödenemeyen tüm borçların faizsiz ertelenmesi gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: Esnafın dayanacak gücü kalmadı

Bir yılı aşkın süredir korona virüs salgını ile mücadele eden esnaf ve sanatkârların artık dayanacak gücü kalmadığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, iş yerleri kapalı olan ve faaliyetleri sınırlandırılan esnafımız kontrollü normalleşme süreci bile birlikte tam rahat nefes alacak derken vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir kapanma ile karşı karşıya. Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı” dedi.

-“PİYASA NORMALLEŞENE KADAR ESNAFA DESTEK ŞART”
Son alınan tedbirler kapsamında olası kapanma kararına karşı esnaf ve anatkarların taleplerini açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “ Teşkilatımıza bağlı 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli. Esnafımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olmalı.  Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı. İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli. SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı. Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmeli. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli” ifadelerini kullandı.