GENEL
Giriş Tarihi : 11-07-2019 01:06

THY ikinci rüya uçağı da teslim alındı

Türk Hava Yolları (THY), ABD'li uçak üreticisi Boeing'e 25'i kesin 5'i opsiyonlu olarak siparişini verdiği, 'rüya uçak' olarak adlandırılan B787-9 'Dreamliner' uçaklarından ikincisini de teslim aldı. THY'nin yolcu talebinin karşılaması ve uçuş deneyimlerini geliştirmesine olanak tanıyacak uçak, İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı.

THY ikinci rüya uçağı da teslim alındı

ABD'de bulunan Boeing'in Everett'teki merkezinden teslim alınan TC-LLB kuyruk tescilli uçak,  işlemlerinin yapılmasının ardından  seferlerine başlayacak. İkinci rüya uçağın da ilk olarak İstanbul-Antalya hattında sefer yapacak. THY'nin  uzun menzilli rotalarda kullanacağı bu uçaklardan 4  tane daha Ağustos ayı sonuna  kadar filoya  katılacak. 

Yeni uçakların kabininde tasarım değişikliğine gidilerek 1-2-1 diziliminde koridor erişimi olan business class koltukları oluşturulurken, ekonomi sınıfı koltukları ise Türkiye'de TSI şirketi tarafından imal edildi. Gövdesi tamamen kompozit olma özelliği taşıyan 787'lerin uzunluğu 63 metre, kanat genişliği 60 metre, yüksekliği 17 metre menzili ise 14 bin 140 kilometre. THY filoya katılan ilk uçağına, PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül'ün anısına, Bülbül'ün memleketi 'Maçka' ismini vermişti.