GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-05-2020 15:01   Güncelleme : 19-05-2020 15:11

THY'nin TK1919 sefer sayılı uçağı 9 milyon sembolik yolcusuyla Samsun'a iniş yaptı

Türk Hava Yolları, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel, İstanbul'dan Samsun'a düzenlediği 'TK1919' sefer sayılı uçuşu 'Tarihi yolculuk' temasıyla gerçekleştirildi. 9 milyonu aşkın kişinin kayıt yaptırarak dijital bilet oluşturduğu uçak, Tütün İskelesi ve Bandırma Vapuru'nu alçaktan uçarak selamladıktan sonra Samsun-Çarşamba Havalimanı'na indi. Tarihi yolculuğu gerçekleştiren uçak havalimanında su takı ile karşılandı.

THY'nin TK1919 sefer sayılı uçağı 9 milyon sembolik yolcusuyla Samsun'a iniş yaptı

THY, 23 Nisan’ın 100. yılında dünyanın en büyük bayrağını gökyüzüne açmasından sonra şimdi de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel, tarihi bir uçuş daha gerçekleştirdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlattığı tarihten tam 101 yıl sonra, 19 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’dan Milli Mücadele’nin başladığı şehir olan Samsun’a düzenlenen uçuş TK1919 sefer sayısı ile yapıldı.  Uçağı ise genç kaptan pilot Selin Sevimli ve ikinci pilot Zafer Doğukan Demir kullandı. Bu tarihi sefere evlerinde kalarak katılan ve www.tarihiyolculuk.com adresi üzerinden hatıra dijital bilet oluşturan 9 milyon kişi de 19A numaralı koltukta sembolik olarak yolculuk yaptı. 

İstanbul Havalimanı'ndan saat 12.38'de havalanan 'Of' isimli 'Boeing 737-900 ER' tipi TK1919 sefer sayılı uçak, önce Samsun-Çarşamba Havalimanını  standart alçalma prosedürlerini yerine getirerek  pisti pas geçti.  Ardından da geri dönerek önce Bandırma Vapuru'nu ardından da Atatürk'ün Anadolu'ya ilk adımını attığı Tütün İskelesi'ni, üstünden alçaktan uçarak ' selamladı. 

Daha sonra tekrar  Samsun-Çarşamba Havalimanı'na yönelen uçak, piste teker koyarak 9 milyon sembolik yolcusuyla birlikte tarihi yolculuğu tamamladı. TK1919 sefer sayılı uçak havalimanında su takı ile karşılandı.

SAMSUN VALİSİ'NDEN TEŞEKKÜR
Samsun Valisi Osman Kaymak, tarihi uçuşu gerçekleştiren kaptan pilot Selin Sevimli ve ikinci pilot Zafer Doğukan Demir'e çeşitli hediyeler vererek teşekkür etti. Vali Kaymak, THY yöneticilerine tarihi yolculuk anlamında gerçekleştirilen  özel uçuştan dolayıda teşekkür ederek, "Türk Hava Yollarımız, 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı anısına tarihi yolculuk adında bir yolculuk başlattı. Bu çerçevede online olarak Samsun'a sefer düzenledi.  Bu sefer de aldığım son rakama göre 8 milyonu aştı, Samsun'a gelenlerin sayısı, online olarak. THY'na çok teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz bugün büyük coşku yaşıyoruz. Geçen sene 100. yıl nedeniyle çok düzel etkinlikler yaptık. Meydanlar, alanlar dolu idi. Bu sene koronavirüs nedeniyle maalesef bu şekil programlar oldu. Amacımız Milli Mücadele ruhunun gençliğe aktarılmasıdır. 100 yıl önce Türkiye'nin yaşadığı sorunları tekrar diri tutularak gençliğimizi bu milli duyguyla yaşamasıdır. Samsun  bu anlamda önemli bir kent. Atatürk'ümüz Samsun'dan, 101 yıl önce gelerek bu mücadeleyi başlattı. O anlamda biz buradan bütün şehitlerimize rahmet  diliyoruz ve bu yönüyle de bu hareketlerin Samsun'dan başlaması çok anlamlıdır. Ben gerçekten THY Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürüne çok teşekkür ediyorum. Bu programla gerçekten çok güzel bir etkinlik yapmış oldular. Bütün insanları bu onlne etkinliğe katarak bir algı oluşturduk. O yönüyle de programa katılan herkese teşekkür ediyorum. " dedi.

SAMSUN HABER HATTI