GENEL
Giriş Tarihi : 06-11-2020 17:51   Güncelleme : 06-11-2020 17:51

Timur Selçuk hayatını kaybetti

Müzisyen Münir Nurettin Selçuk'un oğlu piyanist, besteci, yorumcu Timur Selçuk yaşamını yitirdi. Usta müzisyenin ölüm nedenine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Timur Selçuk hayatını kaybetti

Türk müziğinin önemli isimlerinden, yorumcu, piyanist, besteci ve orkestra şefi Timur Selçuk 74 yaşında hayatını kaybetti. İlk konserini 7 yaşında veren Selçuk, Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk'un oğluydu. 2018 yılında 50. sanat yılını kutlayan usta isim, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet gibi büyük şairlerin şiirlerini besteledi ve seslendirdi. Türk müziğine bir çok isim kazandırdı.

TİMUR SELÇUK KİMDİR?

Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton'un oğlu olan Timur Selçuk, 2 Temmuz 1945’te İstanbul’da doğdu.
Galatasaray Lisesi mezun olduktan sonra Paris'teki Ecole Normale de Musique de Paris'de bestecilik ve orkestra yönetimi bölümüne devam eden Timur Selçuk, piyano çalmaya 5 yaşında başladı. 

"Ayrılanlar İçin", "Sen Nerdesin", "Beyaz Güvercin" ya da "İspanyol Meyhanesi" gibi parçaları Paris’ten döndükten sonra tamamlayan Selçuk, Orhan Veli, Attila İlhan'ın, ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976'da İstanbul Oda Orkestrası'nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi'ni kurdu. Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus'un "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu'nun "Sakıncalı Piyadesi"nin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", "Rumuz Goncagül" ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yaptı. "Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkari'de Bir Mevsim" gibi filmlere de fon muziği bestelemiştir.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN TİMUR SELÇUK MESAJLARI

Usta sanatçı Timur Selçuk'un vefatı sevenlerini yasa boğdu. Ünlü isimler duygularını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 1

YILDIZ ASYALI
Daha 7 yaşındayken sevgili “Timur Selçuk “ile İstanbul Devlet Opera ve balesinde çalışma fırsatı buldum .Çocukluğumun en güzel günlerindendi... Bir yıldız daha kaydı o yıllardan... Her daim içimizde parlayacaksınız. Allahtan rahmet ,sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum ...Eserlerinizle yaşamaya devam edeceksiniz ...

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 2

FIRAT TANIŞ
Timur Selçuk vefat etmiş. Çok üzgünüm. Ailesine, sevenlerine sabır diliyorum.

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 3

ZAFER ALGÖZ
Güzel şarkıların bestecisi Timur Selçuk hocamızı da kaybettik

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 4

ALİ KOCATEPE
Tüm müzik camiası ve sevenlerinin başı sağ olsun. Türkiye ustasını kaybetti. Modern Türk popüler müziğinin en iyi şarkılarını yapan besteciydi, öncüydü. Bugün hala bestelediği şarkılar sahnelerde söyleniyor. Benim çok yakın dostumdu. Yeri doldurulamayacak bir insan. Yakın arkadaşlarına zaman zaman telefon açıp ‘ben yolcuyum’ gibi söylemlerde bulunuyormuş.

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 5

ATA DEMİRER
Beyaz güvercin, Ayrılanlar için ,Karantinalı Despina daha neler neler...Sanatçının tarifiydi Timur Selçuk çok üzgünüm ..Nur içinde yatsın Allah rahmet eylesin yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 6

NİLÜFER 
Timur Selçuk örnek bir sanatçı. Onun şarkılarını seslendirme fırsatı yakalayabildik. Çok üzüldüm, çok da genç 74 yaşında. Çok üzgünüm…

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 7

HAYKO CEPKİN
Sevgili hocam. Gitmenize üzülsem de hak vermeden de edemiyorum. Öğrenciniz olmak, müziğinize tanık olmak ve her daim isminizi anmaktan gurur duyuyorum. Kıymetinizi bilene verdiğiniz emekleriniz için, sonsuz teşekkürler.

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 8

NİLGÜN BELGÜN
Timur Selçuk .... Çok üzgünüm ışıklar içinde uyusun

Ünlü isimlerden Timur Selçuk mesajları - 9

SUAT SUNGUR
Bir tatlı huzur almaya gitti Timur Selçuk. Sevenlerine sabırlar diliyorum.

(ntv)