25 EYLÜL 2018

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu: Lojistik Köy Projesi hukuka aykırı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu, Tekkeköy ilçesi´nde mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen inşaat çalışmaları devam eden Lojistik Köy Projesi´nin hukuka aykırı olduğunu açıkladı. TMMOB tarafından düzenlenen basın toplantısında, projenin Samsun için önemli ancak yer seçiminin yanlış olduğu belirtilerek, "Kısa vadeli rant projeleri ile bu güzel kentin doğasını ve geleceğini mahvetmeyin" uyarısında bulundu.

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu: Lojistik Köy Projesi hukuka aykırı

Samsun'un Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik Mahallesi'nde 672 dönüm alan üzerinde yapımı devam eden ve AB hibesiyle 50 milyon avroya mal olacak lojistik köyün 3 ay sonra tamamlanması planlanıyor. Ancak Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, söz konusu lojistik köydeki çalışmaların hukuka aykırı olarak sürdürüldüğü öne sürüldü.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu tarafından konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Lojistik Köy Projesi ile ilgili 3 gün önce düzenlenen bilgilendirme toplantısına Samsun Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Hayati Tosun’un katılımının görevliler tarafından engellendiği vurgulandı ve bu durumu kınadıkları belirtildi. Lojistik Köyü Projesi'nin hukuka aykırı olduğunun da ifade edildiği toplantıda okunan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Tekkeköy İlçesinde yapımı devam eden Lojistik Köy Porjesi, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesinin açtığı davada Danıştay 6. Daire Başkanlığına sunulan Bilirkişi Raporunda da dendiği gibi; Aşağıçinik Mahallesinin arazilerin tümü, çiftçilerin üretim yaptıkları, mera olarak kullandıkları, 1.sınıf sulu tarım arazisi niteliğine sahip, ‘’Mutlak Sulu Tarım Arazisi’’dir. Ve mahkemem bu projenin yürütmesini durudurma kararı vermiştir. Diğer taraftan projenin kapsamı içerisinde 63 vatandaşımızın bireysel mülkiyet hakkı da yok sayılarak, özel mülkiyete ilişikin hukuk kararları da yok sayılmaktadır. Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen Lojistik Köy Projesi devletin güvenlik kuvvetlerinin koruması altında telaş içerisinde hukusuz bir biçimde devam etmektedir."

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, televizyon kanallarında ve her türlü iletişim ortamlarında yayınlanan kamu spotlarında “tarım topraklarının korunması” gerektiğinin anlatıldığının vurgulandığı bildiride, "Kentimizi hukuk kuralları çerçevesinde yönetmekle yükümlü olanların mahkeme kararlarını “küçük engeller” olarak değerlendirmeleri ve ilgili bakalıkların talimatlarını görmezdenden gelerek, aceleci bir telaşla yapım çalışmalarının sürdürülmesi kabul edilemez. Bizler TMMOB’ye bağlı meslek odaları olarak uzmalık alanlarımız ve bilimsel gereklilikler çerçevesinde Samsun için, ülkemiz için yapılacak her yatırıma destek olduk,olmaya da hazırız. Gelemen’de sanayi alanı olarak belirlenen, Samsun Ordu Karayolunun deniz tarafında kalan 3 bin dönümlük tarım dışı kamu arazisi, gerek toprak yapısı, gerek mülkiyeti, gerek karayolu trafiğinin güvenli akışı, gerekse havayolu, denizyolu, demiryolu ulaşımının kolaylığı bakımından en uygun alandır. Gelemen’deki bu alan, yerleşim bölgelerine yakın olmaığı için “rant” yoktur. Muhtemelen bu nedene önerimiz kabul görmemiştir. 15 Temmuz FETÖ’nün hain darbe girişiminden bu yana OHAL ile yönetilen ülkemizde olağan hukuk yolları işlemez hale gelmiştir. OHAL uygulaması halkın, meslek odalarının yaşam alanlarına sahip çıkma, çevre ve yaşam mücadelesini önleme behanesi haline getirilmiştir. Lojistik Köy projesinde görüldüğü gibi, proje paydaşlarının hesap verilebilirlik ve şeffaflıkları tamamen devre dışı kalmış, meslek odalarının ve halkın projeleri takip etmesi, yetkililerden hesap sorması olanaksız hale getirilmiştir. Bu proje Samsun için önemlidir ancak yer seçiminiz yanlıştır, yönetim anlayışınız hukuk ile uyuşmamaktadır. Kısa vadeli rant projeleri ile bu güzel kentin doğasını ve geleceğini mahvetmeyin. Yaptım oldu çözüm değildir" ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER HATTI 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
misafir     2017-10-12 Atakum sahilinde bina bahçelerimiz işgal edilip bar oldu.İki bld.yargı dedi ve verdik yar gıtay 2011 yılında yıkım emri verdi ama duruyor hala,2015 yılında diğer bahçedekiler sökül meye başladı aradık sakinler,iki bld zabıtaları geldi izledi ve gitti taki işlem bitti ma salar koyuldu gittiler.Yargıya verin yazısı geldi Atakum bld.çevre.ve zabıta md.lüğünden kazandık ne yaptınız,Onada yazı yolladılar bütçe ve elaman yokmuş yıkılmamış.Sakinler üst lendik olmadı.100 insan bahçelerimizde 02 lere kadar fasıllar ses bir km den duyuluyor.Şi kayete binaen iki bld çevre md.lüğü rapor tutmuş kapalı yalıtımlı diye sokağın ortaları ve açık alanlara(ibraz ederiz)ses bir km.den duyuluyor haykırıyoruz nerede adalet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü