GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-03-2020 13:48   Güncelleme : 01-03-2020 16:44

TSK İdlib'de Bahar Kalkanı Harekatı başlattı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "27 Şubat’ta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir. Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 72 top/obüs/ÇNRA, 3 hava savunma sistemi ve 2 bin 212 rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir"dedi.

TSK İdlib'de  Bahar Kalkanı Harekatı başlattı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  27 Şubat'ta Suriye İdlib'de rejim güçlerinin saldırısı sonrası 34 Türk askerinin şehit olmasının ardından başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı'nın başarıyla sürdürüldüğünü duyurdu.

Akar şu ifadeleri kullandı:

"27 Şubat’ta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir. Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 72 top/obüs/ÇNRA, 3 hava savunma sistemi ve 2 bin 212 rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir.

''RUSYA'YLA KARŞI KARŞIYA GELMEK GİBİ NİYETİMİZ YOK''

Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Niyetimiz rejimin katliama son vermesi radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir. Rusya'dan beklentimiz, rejimin saldırılarını durdurarak Soçi mutabakat sınırlarına çekilmesi için etkilerini kullanmasıdır.

''HEDEFİMİZ BİRLİKLERİMİZE SALDIRAN REJİM ASKERLERİ''

(İdlib) Birlik, gözlem noktası ve mevzilerimize yönelik saldırılara, meşru müdafaa kapsamında karşılık verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. (İdlib'de) Meşru müdafaa kapsamında hedefimiz sadece birliklerimize saldıran rejim askerleri ve unsurları olacaktır. (İdlib'de) Meşru müdafaa kapsamında hedefimiz sadece birliklerimize saldıran Rejim askerleri ve unsurları olacaktır.''

REJİME AİT 2 UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ

Bu arada Milli Savunma Bakanlığı rejime ait  iki Rus yapımı SU-24 tipi uçağın düşürüldüğünü açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) internet sitesinden yapılan paylaşımda, "Bir SİHA'mızı düşüren hava savunma sistemi ile diğer iki hava savunma sistemi imha edilmiş, uçaklarımıza taarruz eden rejime ait 2 adet SU-24 tipi uçak düşürülmüştür" ifadesi kullanıldı. Pilotların Suriye tarafına atladığı da  bildirildi.