17 AĞUSTOS 2018

Türkiye 2023´de 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm hedefine ulaşacak

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye´nin 2023´de 50 milyar dolar turizm hedefine ulaşacağını söyledi.

Türkiye 2023´de 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm hedefine ulaşacak

Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22'inci kez kapılarını açtı. EMITT’in açılış töreninde konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, " Türkiye 2023'de 50 milyar dolar turizm hedefine ulaşacak. Her türlü olumsuzluğa rağmen 2017'yi, 32,4 milyon turist ve 26 milyar dolar seviyesinde turizm geliri ile kapattık. Tur ve seyahat operatörlerimize sağladığımız uçak uçuş desteklerini 2018 yılında kademelendirdik. Pik sezonda az, hareketin azaldığı sezonda ise çok olacak şekilde destekleri 1.500 dolardan 9 bin dolara kadar çıkardık. Liman sayısını artırmamızın yanı sıra, kurvaziyer turizminde kişi başı desteği 25 dolardan 45 dolara yükselttik" dedi.

Fuarın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb D. Rifai, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain ve ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın gerçekleştirdi.

Bu sene rekor seviyede yabancı profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan, Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren EMITT -Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı bu yıl 60 bin metrekarelik 10 salonda 85 ülkeden bin 065 katılımcıyı ağırlıyor. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 55 oranda büyüme kaydeden EMITT bu yıl 7.000’in üzerinde onaylanmış randevu ile bir dünya rekoruna da imza attı. Fuarı, bu sene 50.000’den fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında düzenlenen EMITT ilk iki gününde turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatil tüketicilerine yönelik olacak. Tatil tüketicileri fuarda seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarını, cazip fiyatlarda 'erken rezervasyon' kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabilecek.

TÜRKİYE 2023'DE 50 MİLYAR DOLAR TURİZM HEDEFİNE ULAŞACAK
EMITT’in açılış töreninde konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “EMITT dünya üzerindeki en büyük 5 turizm fuarından biri. Ayrıca Türkiye’nin de en önemli turizm fuarı. Türkiye bu fuar vasıtasıyla özellikle önümüzdeki yıllarda hem dünya turizm pastasındaki payını artırma noktasında iddiasını da ortaya koyacak, hem yeni ürünlerini pazarlama şansı bulacak hem de yeni pazarlara açılma becerisini bu fuar vasıtasıyla gösterecektir" dedi.

2017 yılının her türlü olumsuzluğa rağmen sektör açısından iftihar edilecek bir yıl olduğunu da belirten Kurtulmuş, “Her türlü olumsuzluğa rağmen 2017'yi, 32,4 milyon turist ve 26 milyar dolar seviyesinde turizm geliri ile kapattık” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendisini ısıran köpeğe ateş eden polise soruşturma
Kendisini ısıran köpeğe ateş eden polise soruşturma
15 aylık Zeynep, buzdolabında boğuldu
15 aylık Zeynep, buzdolabında boğuldu