GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-03-2020 21:30

Türkiye'de koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Koca, "Koronavirüs ile mücadelemizde ilk kez bir hastamı kaybettim" dedi. Sağlık Bakanı ayrıca Türkiye'deki toplam vaka sayısının 98'e yükseldiğini de belirtti.

Türkiye'de koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koca açıklamasında Türkiye'de 89 yaşındaki bir vatandaşın virüs kaynaklı olarak hayatını kaybettini söyledi.

İşte o açıklama;

"Olayın Çin'de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken, Türkiye'nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı. 7 gün önce size ilk vakayı bildirmiştim. Araştırmaların kesin olarak ortaya koyduğu gerçek ise farklı yaş grupları üzerindeki etkisi. Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişebiliyor. Yaşlılar yüksek risk grubundadır. Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim.  Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı çalışanından aldı. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.  Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür. Kendilerine sabır diliyorum. Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz."