Türkiye´nin en modern Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Samsun´da yapılıyor

Türkiye’nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Samsun´da yapılıyor. Tamamlandığında diğer illere örnek olacak müzede 18 bin tarihi eser sergilenecek.

Türkiye´nin en modern Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Samsun´da yapılıyor
Türkiye´nin en modern Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Samsun´da yapılıyor cihan

Samsun ve çevresinde bulunan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler ile Etnografik nitelik taşıyan bindallılar, peşkirler, para ve saat keseleri, el yazması Kuran’lar, süs eşyaları, silahlar, mutfak eşyaları, halı ve kilim gibi 18 bin eserlerin sergilendiği valilik yanındaki Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi binasının yetersiz kalması ve eserlerin sağlıksız ortamda zarar görmesi nedeniyle yeni bir müze projesi hayata geçiriliyor.

Atatürk Bulvarı üzerindeki eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı’nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan alanın 13 bin 214 metrekarelik bölümüne Türkiye'nin en modern müzesinin yapımı hızla devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan yapımı devam eden müze alanında incelemelerde bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, müze ile ilgili verdiği bilgide, Türkiye’nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı olması planlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin tamamlandığında diğer illere örnek olacağını belirterek, "Kentimizin her bir noktasından tarih fışkırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerler konusunda çok hassasız. Yürüttüğümüz proje ile iddia ediyoruz, tamamlandığında Türkiye’nin en modern müzeleri arasında olacak” dedi. Başkan Yılmaz, müzenin en kısa zamanda hizmete girmesinin en önemli hedefler arasında olduğunu da kaydetti.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı