25 EYLÜL 2018

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Samsun´a teklifle geldi

Samsun Valisi Osman Kaymak´ı ziyaret eden Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna ile Samsun arasında ticaret ağı oluşturmak istediklerini söyledi. Bu amaçla Samsun´a teklifle geldiğini belirten Sybiha, Samsunlu iş adamlarını Ukrayna´ya davet ederek özelleştirme pastasından faydalanmalarını istedi.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Samsun´a teklifle geldi

Samsun Valisi Osman Kaymak, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha'yı makamında kabul etti. Sybiha, valiliğe gelişinde Valilik Şeref Defterini imzaladı. Ardından Vali Kaymak ile görüşen Büyükelçi Andrii Sybiha, Samsun ile Ukrayna arasında ticaret ağı oluşturulmasını istediklerini ve bu amaçla Samsun'a teklifle geldiklerini söyledi.

Konuşmasında, “Sayın Valim bu gün sizlerle görüşmek benim için büyük bir şeref" diyen Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, "Atatürk’ün dediği gibi, Karadeniz bizi birleştiren bir unsur. Samsun’da özellikle bu hissediliyor. Çünkü iki ülke arasında asırlarca devam eden bir kardeşlik var ve çok güzel vaat eden bir geleceğimiz mevcut. Bildiğiniz gibi Ekim aynıda Sayın Cumhurbaşkanı Ukrayna’yı ziyaret etti. Bu ziyaret kapsamında çok önemli bir anlaşma imzalandı. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Ukrayna'dan ayrıldıktan sonra neredeyse ertesi gün bu ziyaret sırasında imzalanan anlaşmayı yerine getirebilmek için iki heyet karşılıklı olarak ziyaretlere başladı. Bu ziyaretlerin amacı bölgeler arası iş birliğini artırma çabasıdır. İki iş dünyası arasındaki iletişimi sağlayabilmek için Ukrayna’dan Samsun'a iş bağlantıları ve teklifleriyle geldik. Bildiğiniz gibi halkımız her geçen gün bir birine daha da yakın oluyor. Bu bağlamda geçen sene Türkiye’ye Ukrayna’dan bir milyondan fazla turist geldi ve gelmeye devam ediyor" dedi.

SAMSUNLU İŞ ADAMLARINI UKRAYNA'YA DAVET ETTİ
İkili görüşme neticesinde özellikle iki ülke arasındaki deniz ve havayolu taşımacılığını etkin hale getirmek istediklerini de dile getiren Sybiha, "Ukrayna, Türkiye ve özellikle Samsun ili arasında bir ticaret ağı oluşturulmasını istiyoruz. Ukrayna yağ, bal, çelik ve uçak yapımı konusunda etkin bir ticaret yapısına sahip olduğu için toplam 4 milyar dolar iç hacmi bulunmaktadır. Ukrayna’nın özelleştirmeye geçmesi neticesinde Serbest Sanayi Bölgesi diye adlandırılan ticaret ekseninde Türkiye ile Ukrayna arsında iş birliğinin sağlanması gerekmektedir. Samsun iş adamlarını Ukrayna’ya davet ederek özelleştirme pastasından Türkiye’nin ve Samsun’un faydalanmasını istiyoruz. Ukrayna da 120 bin Türk Halkı yaşamaktadır. Yani nüfusun %3’nü Müslümanlar oluşturmaktadır. Kırım’daki limanların giriş ve çıkışları yasak olduğu halde Türk Gemilerinin bu yasağı delerek Kırım limanına giriş-çıkış yaptıkları tespit edilmiştir. Bunlar kontrol altına alınarak Ukrayna hükümeti koordineli bir çalışma başlatmıştır" DİYE KONUŞTU.

SAMSUN'A KONSOLOSLUK OFİSİ KURULACAK
Samsun’da Ukrayna Fahri Konsolosluğu ofisini kurmayı düşündüklerini de ifade eden Büyükelçi Sybiha, "Bu konuda sizlerin de teşviklerinizi bekliyoruz. Bu gün bizim için tarihi bir gün. Karadeniz Ukraynalılar Derneği’nin resmi kaydı yapıldı ve bu akşam açılışını yapacağız. Bu vesile ili sizi de bu tarihi açılışımıza davet etmek istiyorum. Bu süreç içerisinde vatandaşlarımızın bu ülkede kendini hiç yabancı olarak hissetmeyip tam tersi ikinci vatan bulduklarına dair emin olmalarını sağladığınız için çok teşekkür ederiz. Biz burada ilişkilerimizi geliştirmeye geldik. İş birliğimizi artırmaya geldik. Sizleri de Ukrayna’da ağırlamaktan mutluluk duyarız" ifadelerini kullandı.

SAMSUN'DA UKRAYNALILAR DERNEĞİ'NİN KURULMASINDAN MEMNUN OLDUM
Samsun Valisi Osman Kaymak ise ziyaretinden dolayı Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha'ya teşekkür etti ve "Sayın Büyükelçimize Samsun’a gelip bizleri ziyaret ettiği için çok teşekkür ediyorum. Karadeniz Bölgesi'nde Ukrayna önem verdiğimiz bir ülke. İlişkilerimizin geliştirilmesi için bu ziyareti çok önemsiyorum. Samsun Karadeniz’in en büyük ili olması hasebiyle Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerin şehirleri ile ekonomik, siyasi ve ticari ilişkiler kurup geliştirmek istiyoruz. Bu ziyaretin iki ülke arasındaki yakınlaşmayı daha da geliştireceğine inanıyorum. Bu ziyaretlerin bu tür ilişkilere katkı sağladığını düşünüyorum. Samsun’u gezip hakkıyla tanımanızı isterim. İlimizde Ukraynalılar Derneği'nin kurulmasından çok mutlu oldum. Bu da şehrimizde çok sayıda Ukraynalı olduğunun bir göstergesidir. Öyleki dernek kuracak şekilde bir araya gelmişler. Bizlerin elimizden geldiği kadarıyla her türlü desteği vereceğimizden şüpheniz olmasın. Davetinize teşekkür ediyorum. Açılışınıza memnuniyetle katılacağım. Kırım’ın bağımsızlığı bizim için çok önemlidir. Devletimizin bu konudaki tutumu açıktır. İnanıyorum ki Ukrayna ile ilişkilerimiz daha da gelişecektir. Bu görüşmemiz de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine vesile olacaktır diye düşünüyorum. Tekrar ilimize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Vali Kaymak’a çeşitli hediyeler takdim etti. Valİ Osman Kaymak ise Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’ya Atatürk Anıtı maket heykeli hediye etti.

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ FIRSATI GÖRÜŞÜLDÜ
Bu arada Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu da ziyaret ederek, "Türk iş dünyasını ülkemize davet ediyoruz. Kapılarımız size sonuna kadar açık. İşbirliğine açığız. Dost ve stratejik iki ülke olarak işbirliğine mecburuz. İlerleyen zamanlarda ticari fuarlara bizi davet ederseniz, bu bizim için büyük bir şeref olur. Sizlere de bu vesile ile Ukrayna iş dünyasını tanıtmış oluruz. Sizleri de aynı zamanda ülkemize davet ediyorum" deddiye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü