DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-12-2020 15:29   Güncelleme : 06-12-2020 15:29

Uluslararası Çalışma Örgütü: 2021'de Covid-19 nedeniyle maaşlarda düşüş yaşanabilir

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yayınladığı son raporunda Covid-19 salgınının "yakın gelecekte maaşlar üzerinde aşağı yönlü büyük bir baskı oluşturabileceğini ön gördü.

Uluslararası Çalışma Örgütü: 2021'de Covid-19 nedeniyle maaşlarda düşüş yaşanabilir

ILO'nun anketine katılan ülkelerin üçte ikisinde 2020'nin ilk altı ayında bazı etkilerin hissedildiği ve ücret artışının yavaşladığı tespit edildi. Etkiler özellikle kadın ve asgari maaş alan çalışanlarda daha fazla hissedildi. Devlet yardımlarından dolayı maaşlarda düşüşlerin yüzde 40 oranında frenlendiği belirtilen raporda, sübvansiyonların olmaması durumunda kadınlarda maaş düşüşlerinin yüzde 8,1, erkeklerde ise yüzde 5,4 seviyesinde olmuş olacağı işaret edildi.

"Asgari maaşlar toparlanmada kilit öneme sahip"
ILO Genel Direktörü Guy Ryder ise asgari maaş ve ücret politikalarının toparlanmada kilit rol oynayacağını söyledi: Covid-19'un eşitsizlik ve yoksullukta büyük bir artışa yol açabileceğinden korkuyoruz. Hem gelir eşitsizliğini hem de yoksulluğu azaltma potansiyeli bulunan asgari ücretlerin yeterli bir düzeye ayarlanması gerekiyor" dedi.

Rapor ayrıca, ankete katılan 136 ülkede pandemiden önceki dört yılda reel ücret artışının yüzde 1,6 ile yüzde 2,2 arasında dalgalandığını ve büyümenin Kuzey Amerika ile Kuzey, Güney ve Batı Avrupa'da en yavaş olduğunu ortaya koydu.(euronews)