GENEL
Giriş Tarihi : 19-10-2020 12:16   Güncelleme : 19-10-2020 12:16

Usta yazar Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Türk basınının usta ismi, Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun Akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede 75 yaşında vefat etti.

Usta yazar Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören 75 yaşındaki Coşkun, akşam saatlerinde solunum durması nedeniyle getirildiği Ankara Şehir Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Hastanenin başhekimliğinden yapılan açıklamada, “Ülkemiz basın camiasının kıymetli mensuplarından Sayın Bekir Coşkun, akşam saatlerinde aspirasyon ve buna bağlı solunum durması sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne getirilmiştir. Nöbetçi uzman ekibin yoğun müdahalesine rağmen hayati fonksiyonları geri dönmeyen Sayın Bekir Coşkun hayatını kaybetmiştir. Kıymetli ailesine ve basın camiasına baş sağlığı dileriz” denildi.

Coşkun'un cenaze namazı 20 Ekim 2020 Salı günü Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nde kılınacak ve naaşı Şanlıurfa'nın Tülmen Köyü'nde defnedilecek.

BEKİR COŞKUN KİMDİR?

Usta gazeteci Bekir Coşkun 50 yıla yaklaşan meslek hayatında pek çok alanda görev yaptı. 

Coşkun, gazeteciliğe ilk adımını 1974'te attı.

Muhabirlik yıllarında dikkat çeken haberlere imza atan Bekir Coşkun, kariyerine köşe yazarı olarak devam etti.

Günaydın gazetesinde Dokuzuncu Köy adlı köşede yazmaya başlayan Coşkun, 1987 yılında Sabah gazetesine geçti. Sonrasında Hürriyet, Habertürk ve Cumhuriyet gazetelerinde uzun yıllar okurlarıyla buluştu. 

Siyasi gelişmelerin yanı sıra eğitim, çevre ve kültür-sanat konularını da köşesine taşıyan deneyimli gazeteci, tarihi olayları genç nesillere aktarmaya çalıştı.

Toplumsal duyarlılığa katkı sağlayan isimlerden olan Coşkun, zaman zaman televizyon ve haber programalarına da konuk oldu, kitaplar çıkardı.

Bekir Coşkun son olarak Sözcü gazetesinde yazıyordu.

Son yazısını da 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde kaleme almış, hayvanlara uygulanan şiddete tepki göstermişti.

Coşkun okurlarına, "Hayallerimiz düne göre çok daha fazla. Bu yaz böyle geçti, gelecek yazı bilmem" diye seslenmişti.