DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-10-2020 13:06   Güncelleme : 21-10-2020 13:06

Uzay aracı saate 101 bin kilometre hızla ilerleyen Bennu'ya indi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, OSIRIS-Rex uzay aracının geçtiğimiz saatlerde Bennu'ya başarılı bir iniş gerçekleştirdiğini duyurdu. Tarihi görev kapsamında toplanan verilerin 2023 yılında Dünya’ya getirilmesi planlanıyor.

Uzay aracı saate 101 bin kilometre hızla ilerleyen Bennu'ya indi

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 1

NASA tarihi görevin başarı ile gerçekleştiğini duyurdu. Uzay ajansı OSIRIS-Rex uzay aracının TSİ 2.00'da Bennu'ya indiğini duyurdu. İniş Bennu’nun kuzey kısmında gerçekleşti. Bennu'dan alınan örneklerin 2023 yılında Dünya'ya getirilmesi bekleniyor.

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 2

Göktaşına oldukça yakın bir konumda bulunan araç iniş öncesi Bennu’dan topladığı veriler ile pek çok araştırmaya ışık tutmuştu. Geçtiğimiz hafta bilim insanları asteroidin yaşamın kimyasal yapı taşlarını içerdiğini ve bir zamanlar çok daha büyük su kaplı bir asteroidin parçası olduğunu saptamıştı.

Söz konusu araştırma göktaşındaki çekirdeğin, yüzeyden daha zayıf olduğunu ortaya çıkarmıştı. Aynı araştırma Bennu'nun bileşiminin nispeten kısa bir süre içinde yok olmasına yol açabileceğini de belirlemişti.

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 3

NASA, BENNU'YU NÜKLEER SİLAH İLE VURMAK İSTİYOR

Gezegenimize doğru saate 101 bin kilometre hızla ilerleyen 'Bennu' isimli astreoit Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ni (NASA) harekete geçirmişti. 

Yaklaşık 500 metre yüksekliğinde olan Bennu'yu "riskli" kategorisinde değerlendirilen NASA, olası bir felaketin önüne geçmek için iki plan geliştirdi.  

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 4

ABD basınında yer alan haberlere göre, NASA'nın öncelikli planı Bennu'nun rotasını değiştirmek. 8.8 ton ağırlığında olan  Hammer (Çekiç) isimli uzay aracının asteroide çarptırılarak yönünü değiştirilebileceği belirtiliyor.  

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 5

NASA'nın ikinci planı ise nükleer silah kullanmak. Bu seçenekte uzay aracına nükleer silah yerleştirilecek ve Bennu, Dünya'dan çok uzak bir mesafedeyken vurularak parçalanacak.  

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 6

Projede görev yapan fizikçi Kirsten Howley, ABD basınına yaptığı açıklamada Bennu'nun 2135 yılında gezegenimize çarpma olasılığın şu an için düşük olduğunu belirtti ama NASA'nın buna rağmen şimdiden çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi. 

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 7

NASA ÇALIŞANI DR JOSEPH NUTH UYARMIŞTI

Peki gezegenimiz olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı? Hollywood filmlerinin en popüler konularından biri olan bu senaryoya cevap geçtiğimiz aylarda bilim dünyasından gelmişti.  

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 8

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union'ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.   

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 9

En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth, bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.   

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 10

Nuth'a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.   

 

NASA açıkladı: Uzay aracı Bennu'ya indi - 11

Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti. (ntv)