GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-11-2019 16:07

Vali Osman Kaymak: Samsun'da ölümlü kazalar azaldı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, il genelinde ölümlü kazalarda yüzde 40,6, yaralamalı kazalarda yüzde 13,9, maddi hasarlı kazalarda yüzde 7,1 lik düşüş ile toplam yüzde 10,4 oranında azalma olduğunu söyledi.

Vali Osman Kaymak: Samsun'da ölümlü kazalar azaldı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen "Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı" Samsun Emniyet Müdürlüğü konferans salonunda başladı. 2 gün sürecek toplantıda ilk konuşmayı yapan Samsun Emniyet Müdürü Ömer Urhal, “Bilgi, teknoloji ve iletişim çağı olarak nitelendirilen günümüz dünyasında insan hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri de şüphesiz ki trafik olgusudur. Ülkemizde de karayolu trafik güvenliği, terör ve madde bağımlılığı ile birlikte güvenlik yönetimi içerisinde öncelikli ele alınması gereken konulardan birisi haline gelmiştir. Trafiğin belirli bir düzen ve güvenlik içerisinde devam edebilmesi için bir takım düzenleyici kuralların olması kaçınılmazdır. Trafik kuralları olarak adlandırdığımız bu kurallara uymamanın maliyeti maalesef çok ağır olmaktadır. Trafik olgusunun en önemli unsuru insan olduğu gibi trafik kazalarının da en önemli faktörü yine insandır” dedi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın da konuşmasında, “trafik telaffuzu çok kolay ama içine girdiğiniz zaman çıkılmaz bir hal alan bir unsurdur. Devlet kendi üzerine düşen görevi tamamıyla yerine getiriyor. Ulaşımın kolaylaştırılması için yollar yapılıyor, köprüler yapılıyor, viyadükler yapılıyor. Devlet tarafından her şey fevkalade yapılıyor. Ama buna rağmen yapılan trafik kazalarında kusurların %95’inden fazlası insan unsuruna dayanıyor. Bizlerin eğitim eksikliğinden kaynaklanan kazalara rast geliyoruz. İçişleri Bakanımız terör örgütleriyle mücadele konusuna nasıl önem veriyorsa trafiğe de o kadar önem veriyor. Bizler trafiği önemseyen ve önem veren bir Bakan ile çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Serdengeçti ise “Trafik hayatın kendisidir" diyerek, "Trafik, bizim milli meselemiz değil aynı zamanda uluslararası bir meseledir. Çünkü dünyada milyonlarca insan hayatını kaybetmekte, yaralanmakta ve çok ciddi ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Gün ve gün trafik takip ediliyor. Terör nasıl ülke açısında son derece önemli ve bertaraf edilmesinde gereken bir alansa, trafik de bu noktada bertaraf edilmesi ve insan kaybının azaltılması gereken bir alan olarak değerlendiriyor. Bu hedeflere ulaşırken çok önemli paydaşlar var. En önemli paydaş bizim geleceğimiz olan çocuklarımızdır. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve aynı zamanda bu noktada bizim eğiticilerimizdir. Sayın Bakanımız talimatlarıyla çocuklarımız bizim baş eğiticilerimiz ve baş aktörlerimiz haline geldi. Tüm kampanyalarımızın, çalışmalarımızın hayat merkezi ve cazibe merkezi çocuklarımız oldu” diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak da yaptıpı konuşmada, "Trafik kazalarında kusur oranlarının %90 ve %95’i insan kaynaklı. Demek oluyor ki odaklanacağımız nokta belli. O anlamda insana odaklanmamız gerekiyor. Önceden insan unsuru dışında trafik kazalarında başka unsurlarda vardı. Şimdi duble yollarımızla, viyadüklerimizle, kavşaklarınızla ve köprülerimizle gerçekten insan unsuru dışındaki unsurlar ortadan kalktı. Önceden Avrupa dan gelenler bizlere oraları örnek gösterirlerdi, şimdi ise bu yolları, köprüleri, viyadükleri görünce ülkemizi örnek gösteriyorlar” dedi.

Samsun'da kazalarda düşüş olduğunu da dile getiren Vali Osman Kaymak, “İlimizde 2018-2019 yılları 10 aylık dönemlerinde meydana gelen trafik kazaları mukayese edildiğinde, il genelinde ölümlü kazalarda %40,6, yaralamalı kazalarda %13,9, maddi hasarlı kazalarda %7,1 lik düşüş ile toplam %10,4 oranına nispetle azalmanın olduğu görülecektir. Şüphesiz bu iyileştirme çalışmaları devam edecek. Bu konu topyekün birlikte hareket edeceğimiz bir alan. Bu işin temeli eğitim, eğitim, eğitim. İçişleri Bakanımızın gerçekten çocuk merkezli yaptığı eğitim çalışmalarını çok anlamlı buluyorum. Kırmızı düdük ve öncelik hayatın öncelik yayanın kampanyaları gerçekten işin farkındalığı anlamında çok önemli. Çağımız sosyal medya bilişim çağı. O anlamda sosyal medyayı çok iyi kullanmamız lazım. Daha fazla ve daha iyi sonuç almamız konusunda daha çok insana ulaşmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çocuklarımıza ilkokul ve ortaokul çağlarında ciddi bir şekilde trafik eğitimi vermemiz gerektiğini de ifade eden Vali Osman Kaymak, “Çocuklarımız o zaman aldıkları eğitimle hayatını daha güzel sürdürüyor ve emniyet kemerini takmadan aracını hareket ettirmiyor ve bütün kurallara uyuyor. Ben İçişleri Bakanımıza bu toplantıyı Samsun’da düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Çünkü Samsun ilkadım kenti. Kurtuluş Mücadelesinin başladığı ilk meşalenin yandığı bir şehir. Türkiye her alanda Avrupa ile yarışır durumda. Milli Mücadelenin 100. Yılında trafikte de, eğitimde de, sanayide de, sporda ve her alanda örnek olmak durumundayız. O yönüyle bu çalışmalar bu hedefi yakalama anlamında bizlere ışık verecektir. Bu anlamda bu toplantının Samsun’da olmasından dolayı mutluyum. Kazasız günler ve yıllar diliyorum. Katılımlarımızdan dolayı teşekkür ediyor. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Toplantıya Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Mehmet Yavuz, Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Ali Temiz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram ve 21 ilimizin trafikten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürleri, Trafik Denetleme Şube Müdürleri ve Trafik Tescil Şube Müdürleri katıldı.

SAMSUN HABER HATTI