21 EYLÜL 2018

Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Kaymakamlar toplantısında, ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye´ye sığınan mültecilerin Samsun´da olanların sayısını açıkladı.

Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, 17 ilçenin kaymakamlarıyla bir araya geldi. İlçelerinin geneli ile ilgili konular hakkında bilgi paylaşımının yapıldığı toplantıda konuşan Vali Kaymak, kaymakamlara, ikili eğitimden tekli eğitime geçimesi konusunda yapılan inşaatların ve okuryazarlık seferberliğinin yakından takip edilmesini istedi.

Sosyal sorunlara çare bulmanın öncelikleri arasında olduğunu da belirten Vali Kaymak, "Bu sorunları intihar eden insanlar, taciz olayları, uyuşturucu ve aile içi şiddet olarak söyleyebiliriz. Sorunlara çare bulmak devletin olmazsa olmazıdır. Bu çerçevede hepinizin ilçenizdeki sosyal sorunlara çare üretmeniz gerekmektedir. Özellikle nüfusu fazla olan ilçelerimizde bu sorunlar daha yoğun bir şekilde yaşanıyor. Bu konuda bütün kurumları seferber ederek sorunları çözmeliyiz. Bir mahallede olay olduğunda mahalle bundan vicdanen ve insan olarak sorumludur. Bu çerçevede kaymakamlık olarak vali yardımcıları ve bizler hepimiz ilimizdeki acı olayların vicdanen sorumluluğunu taşıyalım. Bu olayların olmaması için İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının yanı sıra Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Müftülük gibi kurumların etkin çalışması sizlerin sorumluluğundadır. Bu kurumların etkin çalışması için denetleyin ve takip edin. Sosyal sorunlarla ilgili yapılan yeni projeler ve örnek çalışmalar diğer ilçelere de örnek olacaktır. Afrin savaşı devam ediyor. Bu savaşın moral ve motivasyon desteği çok önemlidir. Afrin’de şehit olan güvenlik güçlerimizin yakınları, gazilerimizin ziyaret edilmesi, onların yalnız bırakılmaması, ihtiyaçlarının karşılanması, hastane tedavilerinin ve ilaçlarının karşılanmasını sağlamalıyız" dedi.

28 BİN GÖÇMEN VAR
Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan mültecilerin Samsun'da olanların sayısını da açıklayan Vali Osman Kaymak, "Merkez ilçelerimizde 28 bine yakın göçmen nüfusu var. Bunlar yurdunu evini bırakıp gelmişler. Onlar bizim misafirlerimiz. Her ilçe özellikle merkez ilçe kaymakamlarımız misafirlerimizin sorunlarıyla ilgilenerek çözüm noktasında yardımcı olmaya devam etmelidir" ifadelerini kullandı.

MÜFTÜLÜĞÜN KURAN KURSLARINI ÖNEMSİYORUM
4-6 yaş grubu için Müftülüğün kuran kursu projesi olduğunu ve bunu çok önemsediğini de dile getiren Vali Kaymak, "Bu konuda ilçenizdeki imkanı kullanın çünkü bu kursa giden çocuklar kursa gittikten sonra imam hatip okuluna gitmezse bile oradan alacağı dini bir telkin çocuğun hayatı boyunca yanlışa düşmesini engelleyecektir. Çocuklarımız küçük yaşta peygamberimizi tanısın. Allah’ını, Kuran’ını ve Peygamberini sevsin. Peygamberi seven çocuğun hain ve kötü alışkanlıkları olmaz. Bundan dolayı 4-6 yaş kuran kursları bence çok önemli ve bunların sayısını arttıralım" dedi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
MUSTAFA GÜLÇİÇEK     2018-03-06 SUDİ ARABİSTAN,KUVEYT,DUBAİ BİR TANE MÜLTECİ ALMADI..BİZ NE KADAR ZENGİNİZ BU KADAR İNSANA BAKACAĞIZ..BİZİM ASKERİMİZ BUNLAR İÇİN ÖLECEK,BUNLAR ÇİFLİKTE KIZ PEŞİNDE DOLAŞACAK..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
e-posta ile gelen büyük tuzak
e-posta ile gelen büyük tuzak
Feci kaza, öğretmen çifti ayırdı
Feci kaza, öğretmen çifti ayırdı