GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-05-2020 18:56   Güncelleme : 10-05-2020 18:56

Vali Osman Kaymak, Samsun'un koronavirüs tablosunu açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, il genelindeki koronavirüs salgını tablosunu açıkladı. Vali Kaymak, kentte vaka sayıları sıfırlanmadan tedbirlerin gevşetilmeyeceğini de söyledi.

Vali Osman Kaymak, Samsun'un koronavirüs tablosunu açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Anneler Günü programı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Vali Kaymak,  il genelinde koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin, vaka sayıları sıfırlanmadan gevşetilmeyeceğini vurguladı.

Samsun genelinde  koronavirüs vaka sayısının 782 olduğunu dile getiren Vali Osman Kaymak, 20 hastanın yoğun bakımda, 9 hastanın solunum cihazına bağlı (entübe) olduğunu, bugüne kadar iyileşen ve taburcu edilen hasta sayısının ise  631'i bulduğunu vurguladı. Halen Samsun'da 5-10 vakanın görüldüğünü de ifade eden Vali Kaymak, koronavirüs ile ilgili alınan tedbirlerin vatandaşların harfiyen uymalarını ve sorumlu davranmalarını istedi.

Tablonun Türkiye ortalamasına göre az olduğuna da dikkat çeken Vali Kaymak, Samsun'un Havza İlçesi'nde yaptığı denetimler sonrasında bir emniyet müdürünün testinin pozitif çıktığını bu nedenle kendisinin de test yaptırdığını belirterek, "Test sonucum negatif çıktı. O gün ben maskeli ve eldivenliydim  ve sosyal mesafe kuralına göre hareket ettim. Hiç birinin yapmamış olsaydım bana da bulaşabilirdi" dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymaki il genelinde koronavirüs nedeniyle meydana gelen can kaybı sayısı konusunda ise açıklama yapmadı.

SAMSUN HABER HATTI