GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-06-2020 12:54   Güncelleme : 09-06-2020 12:54

Vali Osman Kaymak Samsun'un koronavirüs tablosunu açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, video konferans yöntemiyle katıldığı 8. Üniversite Danışma Kurulu toplantısında il genelindeki koronavirüs rakamlarını açıkladı. Vali Kaymak, solunum cihazına bağlı (entübe) 3, yoğun bakımda ise 6 hastanın bulunduğunu, koronavirüsten iyileşme oranının da yüzde 80-90 aralığında olduğunu belirtti.

Vali Osman Kaymak Samsun'un koronavirüs tablosunu açıkladı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ), şehir ve sanayi iş birliğini güçlendirmek amacıyla düzenlenen  'Üniversite Danışma Kurulu Toplantısı'nın 8'incisi koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle yapıldı. 

Toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç başta olmak üzere Üniversite Danışma Kurulu üyeleri ile Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Samsun Millî Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman İl Müdürleri de katıldı. Toplantıda, OMÜ’deki gelişmeler ve mevcut durumun değerlendirilmesinin yanı sıra OMÜ’nün Covid-19 salgını sürecinde üstlendiği sorumluluklar ve yaptıkları çalışmalar, öğretim üyelerinin TÜBİTAK projeleri ile uzaktan eğitim sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı. Fikir alışverişi bakımından oldukça verimli geçen toplantıya Rektör Bilgiç başkanlık etti.

KORONAVİRÜS TABLOSUNU AÇIKLADI
Toplantıda konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, Üniversite Danışma Kuruluna çok değer verdiklerini vurguladı ve OMÜ’nün  gelişimini, dışardan izleyenler olarak takdir ettiklerini söyledi. Ardından koronavirüs salgını ile ilgili son bilgileri paylaşan Vali Kaymak, "Salgın boyunca şehrimizdeki kurumlar güçlü yapılarıyla, yanı sıra da gerek filyasyon ekipleri gerekse de diğer çalışmalarla çok uyumlu bir süreç yakaladılar. Dolayısıyla bu dayanışma ve koordinasyonun çok faydasını gördük. Tabii ilimizde vakalar görüldü ve bu vakaların çoğunluğu İstanbul’dan gelen vatandaşlarımızdan kaynaklandı. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu vakaların seyrinde yoğun bakım ve entübe sayıları 5 ila 10 arasında çok düşük oranda kaldı. Şu anda da hastanelerimizde 3 entübe, 6 kadar da yoğun bakımda olan hastamız var. Son dönemde vaka sayıları 5-6 civarında devam ediyor, tam sıfırlayamadık. Bunlar da münferit yerlerden çıktı. İlimizde vakaların iyileşme oranı yüzde 80-90 aralığında” ifadelerini kullandı. Vali Kaymak, koronavirüsten kaç kişinin hayatını kaybettiği konusunda veri ortaya koymadı.

REHAVETE KAPILMADAN TEMKİNLİ OLMALIYIZ
Vali Kaymak vatandaşların koronavirüs salgını karşısında maske, sosyal mesafe ve hijyenden taviz vermeden, rehavete kapılmadan 'yeni normal' olarak adlandırılan bu dönemde temkinli davranmayı sürdürmeleri gerektiğini de söyledi. Koordinasyonu Valilikçe yürütülen Vefa Destek Gruplarının çalışmalarını da anlatan Vali Kaymak, "Toplam 289 Vefa Destek Grubu kurduk ve 3 bin 641 görevli çalışmalara katıldı. Bu 2 buçuk aylık süreçte 290 bin çağrıya cevap verdik ve 89 bin vatandaşımızın ihtiyacı karşılandı. Yine işlerini kaybeden vatandaşlarımıza Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla biner lira yardım yapıldı ve bu yardımların Samsun özelindeki sayısı 78 bini buldu. İlaveten içinde kuru gıda ve temizlik maddeleri bulunan 33 bin 303 koli vatandaşlarımıza dağıtıldı. Biliyorsunuz, ülkemiz genelinde işini kaybedenler için hükûmetimiz kısa çalışma ödenekleri ayırdı. Samsun’da bu ödeneğe başvuran firma sayısı 7 bin küsur, başvuran kişi sayısı 51 bin dolayında gerçekleşti ve 44 bin kişi bu kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Haftalık toplanan hatta zaman zaman haftada 2 kez bir araya gelen Pandemi Kurulumuz, vakaların nasıl seyrettiğine ve nerede yoğunlaştığına göre hareket etti. Yurt dışından gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bin 383’ü de yurtlarda kaldı” bilgisini paylaştı.

3 MİLYON 923 BİN MASKE DAĞITILDI
Salgının yoğun düzeyde seyrettiği süreçte, isteyen sağlık çalışanlarına bazı oteller ile kamuya ait misafirhaneleri açtıklarını da vurgulayan Vali Kaymak, “Turizm sezonunun açılmasından ötürü otelleri boşalttık, misafirhaneler ise sağlık çalışanlarımız için hizmet vermeye devam ediyor. Buralarda kalan 100’den fazla sağlık çalışanımızı böylelikle rahatlatmış olduk. İlimiz merkezinde ve ilçelerindeki pandemi hastanelerimiz gerçekten çok iyi hizmet verdiler. Salgın başlangıcında maske dağıtımında bazı sıkıntılar yaşanmıştı ancak bunlar da aşıldı. Nitekim maske ihracat eden firmalar, yapacağı ihracatın miktarı kadar maskeyi Devlet Malzeme Ofisine bağışlıyor, o nedenle maske de çok rahat ulaşılan bir malzeme hâline geldi. Şehrimizde şimdiye kadar 3 milyon 923 bin maskeyi ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıtarak devletimizin yakınlığını hissettirdik. Samsun’da bir kez olsun arayıp da devlete ulaşamadım, mağdur oldum diyen hiçbir vatandaşımız olmadı. Öte yandan ilimizde çiftçilerimizi de zor durumda bırakmadık zira çeltiklerimiz, meyve ve sebzelerimiz yeşermeye başladı. Aynı şekilde ihracat yapan, yurt dışı bağlantısı olan, üretim yapmadığı takdirde zarar edecek bütün fabrikaların çalışmasına izin verdik. İnanıyoruz ki hem ülkemiz hem de Samsun tedbiri bırakmadan bu süreci devam ettirecek” dedi.

PANDEMİ RAPORU HAZIRLANACAK
Vali Kaymak konuşmasının son bölümünde, “Pandeminin Türkiye ve Samsun’a Ekonomik ve Sosyal Etkileri ve Pandemi Sonrası Yapılacaklar Neler Olmalıdır?” başlığıyla bir rapor hazırlama çalışması içinde olduklarını ve bu rapora Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve OMÜ’den uzman ve akademisyenlerin katkısı olacağını söyledi.

Konuşmasında 350 milyon avroluk Avrupa Birliği kaynağıyla onarılıp ulaşıma açılan Samsun-Sivas tren hattından söz eden Vali Kaymak, sözlerini “Bu hat Samsun’u daha da canlandıracak ve yeni depolara ihtiyaç olacaktır. Hâliyle kentimizin lojistik üssü olmasını çok önemsiyoruz ve bu hususta birlikte çalışmamız lazım. Samsun; ticareti, tarımı, eğitimi, turizmi, ulaşımıyla hakikaten potansiyeli çok yüksek bir il. Bu potansiyelin kullanılması, bütün tarafların bir araya gelmesine ve ‘ben’ değil, ‘biz’ dememize bağlı; kişisel ve kurumsal menfaatleri bir kenara bırakıp hep beraber Samsun demeliyiz. Bunu öncelediğimiz zaman, göreceksiniz Samsun’u kimse tutamayacaktır.” şeklinde tamamladı.

SAMSUN HABER HATTI