DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-05-2020 09:26   Güncelleme : 26-05-2020 09:26

Volkswagen, müşterilerine tazminat ödeyecek

Almanya’da Federal Yargıtay, Volkswagen’in (VW) bir müşterisine tazminat ödemesine yönelik alt mahkemenin kararını onadı. Buna göre VW, emisyon skandalı mağduru olan kullanıcıya 25 bin 600 euro ödeme yapacak. Bu kararın emsal niteliği taşıdığı belirtildi.

Volkswagen, müşterilerine tazminat ödeyecek


Alman otomotiv tröstü Volkswagen (VW) ile ilgili emisyon skandalının açığa çıkmasından beş yıl sonra firmanın bir müşterisine 25 bin 600 euro tazminat ödemesine yönelik mahkeme kararı Federal Yargıtay tarafından onandı. Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi daha önce aldığı bir kararda, 2014 yılında VW marka bir otomobil alan müşteriye şirketin 25 bin 600 euro tazminat ödemesine hükmetmişti.

Almanya’nın Karlsruhe kentindeki Federal Yargıtay’da ilgili kararı açıklayan mahkeme başkanı Yargıç Stephan Seiters kararın gerekçesini açıklarken, Volkswagen’in bilinçli bir aldatmaca ile çok sayıda aracını piyasaya sürdüğünü ve bu davranışın gayriahlaki olduğunu dile getirdi. Seiters ayrıca, tazminat almaya hak kazanan müşterinin, satış sözleşmesi imzalandığında, otomobildeki emisyon salınımı ile ilgili verileri manipüle eden elektronik mekanizmadan haberdar olmadığı ve daha sonra güncellenen söz konusu yazılımın da sorunu çözmediği için mağdur olduğunu ifade etti.

60 bin davacı için prensip kararı

Federal Yargıtay’ın hükmü, Volkswagen’den davacı olan yaklaşık 60 bin kişi için bir prensip kararı niteliği taşıyabileceği belirtiliyor.

Federal Yargıtay’da da tazminat talebi onaylanan davacı VW kullanıcısı Herbert Gilbert’in avukatı Claus Goldenstein, kararın sadece VW müşterileri için değil, otomobillerinde benzer yasa dışı yazılım kullanan tüm markaların müşterileri için örnek niteliği taşıdığını dile getirdi. Müvekkili Gilbert dışında, VW ile davalı olan yaklaşık 21 bin kişinin daha avukatlığını üstlenen Goldenstein’ın avukatlık bürosundan yapılan açıklamada, "Alınan karar, Almanya’daki milyonlarca tüketici için hukuki güvence anlamına geliyor ve büyük holdingler de dahil hiç kimsenin yasaların üstünde olmadığını gösteriyor" denildi.

240 bin civarında VW marka otomobil sahibi ise daha önce şirket ile Almanya Tüketiciyi Koruma Merkezi arasında yapılan anlaşmayı kabul etmiş ve VW’nin ödemeyi taahhüt ettiği bin 350 ila 6 bin 257 euro arasındaki tazminatı kabul etmişti. Bu anlaşma VW’ye 750 milyon euro’ya mal olmuştu.

Skandal 2015'te ortaya çıkmıştı

2015 yılının Eylül ayında patlak veren skandalda Volkswagen, Amerikan makamlarının baskısı sonucu, 11 milyondan fazla aracın emisyon salınımı sisteminde manipülasyon yaptığını kabul etmişti. Araçlara yerleştirilen bir açma kapama mekanizması sayesinde, otomobillerin emisyon salınımı, gerçeğin aksine uyulması gereken değerlerde çıkıyordu.


BNN: "Sadece VW değil tüm otomotiv branşı için kara bir gün"
Almanya’da Yargıtay'ın Volkswagen kararı Alman basınında geniş yer buluyor. Yargıtay Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin daha önce aldığı kararı onayarak Volkswagen'ın dizel araçların emisyon gazı salım sisteminde manipülasyon yaptığına hükmetti. Kararda şirketin davranışı gayrıahlaki ve bilinçli bir aldatmaca olarak tanımlandı. Buna göre VW bir müşterisine 25 bin 600 euro tazminat ödeyecek. Kararın yaklaşık 60 bin kişi için de emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

Frankfurter Rundschau gazetesinin konuyla ilgili yorumu şöyle:

"Yargıtay şirketin sadece gayrıahlaki, bilinçli aldatmaca yaptığını ispat etmedi, özellikle nahoş ve stratejik sebeplerin de bu davranışta rol oynadığını tespit etti. Eski şirket CEO'su Matthias Müller’in münferit mühendislerin yanlış yola sapmış olabileceği yönündeki sözleri de böylelikle tamamen çökmüş oldu. Şirket uzunca bir süre yalpaladı, olan biteni küçük göstermeye ve örtbas etmeye çalıştı. Bu da imajında yaşadığı tahribatı azami hale getirdi ancak hisse senetlerindeki değer kaybını ve milyarlarca euroluk yükünü hafifletmeye de engel olmadı. Günün kaybedeni şirket kadar onun pahalı hukuk danışmanları da. Yargıtay nihai olarak ve son derece iyi gerekçelendirilmiş bir şekilde emisyon gazı hilesinin bir emisyon gazı dolandırıcılığı olduğunu ortaya koydu. Bu tespit, şikayette bulunarak sonuç alacak olan on binlerce otomobil müşterisinin alacağı paradan daha önemli."

Berlin'de yayımlanan Die Welt gazetesi ise şu yorumu yapıyor:

"Volkswagen ‘gayrıahlaki' ve ‘özellikle adi' bir davranış sergildi. Wolfsburglu otomobil üreticisi hakkında böylesine açık ve net sözler söyleyebilmek iyi hissetiriyor. Zira şirket de milyonlarca dizel otomobili yasadışı bir egzoz gazı teknolojisiyle donatarak müşterilerine tam da böyle davrandı. Bu kararı Yargıtay verdi ve böylece on binlerce dizel sürücüsüne tazminat ödenmesi için yolu açmış oldu. Bu karar Volkswagen'a oldukça pahalıya patlayabilir, böyle olması da iyidir."

Badische Neuste Nachrichten Yargıtay’ın verdiği kararın şirket açısından can yakıcı olduğunu vurguluyor:

"Karlsruhe’den atılan tokat, 500 kilometre uzaklıkta Volkswagen'in Wolfsburg'daki yönetim kurulu katında duymazlıktan gelinemeyecek kadar sert ve gürültülü. Yargıtay’ın en üst yargı hükmü, dünyanın en büyük otomobil şirketini patronlar açısından en acıtıcı iki yerden, itibardan ve cepten vuruyor. Bu sadece VW değil tüm otomotiv branşı için kara bir gün. Yargıtay’ın kararı Stuttgart, Münih ya da diğer şirket merkezlerinde de dikkate alınacak. Eğer otomobil filolarında emisyon gazı değerlerini bilinçli olarak manipüle ettikleri ve müşterilerini bilinçli olarak kandırdıkları ortaya çıkacak olursa onların da tazminat ödemesi gerekecek. Mahkemeler üstüne bir de zamanaşımı durumlarında tüketici lehine karar verecek olursa şirketler açısından daha da kötüsü gerçekleşecek. Ama dolandırıcıların hak ettiği de bundan başka bir şey değil."

Heilbronner Stimme kararın tüm vatandaşlar açısından sevindirici olması gerektiğini vurguluyor:

"Yargıtay’ın Volkswagen kararı sadece otomobil üreticisinin müşterilerini değil büyük şirketlere yargının yumuşak davrandığını düşünen tüm vatandaşları sevindirmeli. Karlsruhe’deki yargıçlar tüketici lehine serinletici ve açık bir hükümde bulundu. Dizel manipülasyonlarıyla alıcıyı ve Federal Motorlu Taşıt Dairesi’ni bilinçli bir biçimde yanıltan VW şirketinin davranışının gayrıahlaki olduğu belirtildi. Kısacası Volkswagen dolandırıcılık yaptı ve bu yüzden de tazminat ödemek zorunda." (dw)