DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2020 12:05   Güncelleme : 27-08-2020 12:05

Yeni Zelanda'da camide katliam yapan caniye verilen ceza belli oldu

Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı düzenleyerek 2'si Türk 51 kişiyi katleden saldırgana mahkeme, şartlı tahliyesiz ömür boyu hapis cezası verdi. Yeni Zelanda tarihinde bu ceza ilk kez verildi.

Yeni Zelanda'da camide katliam yapan caniye verilen ceza belli oldu

29 yaşındaki Avustralyalı Brenton Tarrant, 2'si Türk 51 kişiyi öldürme, 40 kişiyi öldürmeye teşebbüs ve terörizm suçlamalarını kabul etmişti. Davaya bakan Hakim Cameron Mander, Tarrant'ın "insanlık dışı" eylemlerde bulunduğunu ve "hiç merhamet göstermediğini" söyledi.

Tarrant, Christchurch kentinde iki camiye silahlı saldırıları geçen yıl Mart ayında düzenlemiş ve telefonundan canlı yayınlanmıştı.Tarrant aynı zamanda Yeni Zelanda tarihinde terörizm suçlamasıyla hüküm giyen ilk kişi oldu.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA
Bu arada Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada,"Christchurch'te 15 Mart 2019 tarihinde iki camiyi hedef alarak vatandaşımız Zekeriya Tuyan dahil 51 kişinin ölümüne, vatandaşlarımız Mustafa Böztaş ve Temel Ataçocuğu'nun aralarında bulunduğu 40 kişinin de yaralanmasına neden olan teröristin yargılanması kapsamında mahkeme kararının bugün Yeni Zelanda’da en ağır ceza olan 'herhangi bir aftan yararlanmasına imkan bulunmayacak şekilde ömür boyu hapis' olarak açıklandığını memnuniyetle not ediyoruz" denildi.  (bbc)