GENEL
Giriş Tarihi : 03-05-2020 18:21   Güncelleme : 03-05-2020 18:21

'Yoksul dostu' olarak bilinen Prof. Dr. Murat Dilmener koronavirüsten öldü

İstanbul Tıp Fakültesi'nin duayen hocalarından olan Prof. Dr. Murat Dilmener 78 yaşında koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. 'Yoksul dostu' olarak da bilinen profesör hakkında 16 yıl önce, maddi imkanı olmayan hastaları ücretsiz tedavi ettiği için soruşturma açılmıştı.

'Yoksul dostu' olarak bilinen Prof. Dr. Murat Dilmener koronavirüsten öldü

Prof. Dr. Murat Dilmener, koronavirüs nedeniyle bir aydır yoğun bakımda bulunduğu hastanede hayatını kaybetti. Binlerce öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Dilmener, meslektaşları gibi yaşamını hastalarına adadı, maddi imkanı olmayanlara ücretsiz baktı. Hatta bu yüzden 2004'te yoksul hastaları hukuka aykırı şekilde ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle 135 profesör ile birlikte soruşturma açılmıştı.

Profesörlerden, toplam 3,5 milyon liralık tedavi masrafını ödemeleri istenmiş, Murat Dilmener’e de 500 bin liralık borç çıkarılmıştı. Hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiğini söyleyen doktorlar konuyu yargıya taşımış, Yargıtay, hocaların bu paraları fakir hastaların tedavisi için kullandıklarına karar verip dosyayı kapatmıştı.