GENEL
Giriş Tarihi : 25-07-2020 07:11   Güncelleme : 25-07-2020 07:11

Yolcular seferler iptal edilince kadın makiniste saldırdı

Ayasofya Camisi çevresinde yoğunluğun izdihama dönüşmemesi amacıyla İstanbul Valiliği tarafından alınan metro seferlerinin durdurulması kararına tepki gösteren yolcular, kadın makiniste saldırdı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Yolcular seferler iptal edilince kadın makiniste saldırdı

İstanbul Valiliği’nin talimatı ile Ayasofya Camii'ndeki cuma namazında izdihamı önlemek için, Haliç ve Şehzadebaşı metro istasyonları kapatıldı.

Yoğunluk yaşanan saatlerde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarımızın tamamı doldu. Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu. Sabır ve anlayışla birbirimize yardımcı olalım. Ayasofya Camiimiz ibadetiniz için sabaha kadar açık olacak” duyurusunda bulundu.

Valilik talimatını yerine getiren kadın makinist ise  direksiyon mahallini terketti. Bu sırada bir grup yolcu kadın makinistin üzerine yürüdü. Metronun güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde kadına saldırmak isteyenler ile bu durumu önlemeye çalışanlar arasında arbede çıktı. Kadın makinist, metro kabinine sokularak kalabalığın arasından kurtarıldı.

İMAMOĞLU: DÜŞÜNDÜRÜCÜ VE ÜZÜCÜDÜR

Görüntüleri paylaşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ayasofya-i Kebir Camii çevresindeki yoğunluğun izdihama dönüşmemesi için Valilikçe alınan sefer durdurma kararını uygulayan kadın makinistimize yönelik saldırı düşündürücü ve üzücüdür. Bu olaya rağmen görevine devam eden çalışanımızı tebrik ediyorum, konunun takipçisi olacağız” ifadesini kullandı.

YERLİKAYA: İNCELEME BAŞLATTIM

Saldırının ardından yeni bir açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Makinist Gizem kardeşimizi eşimle birlikte telefonla arayıp geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Bu olayı kınıyorum. Konuyla ilgili hemen inceleme başlattım” açıklamasını yaptı.