18 ŞUBAT 2019
Advert
Advert
Yeni neslin zekasının sırrı beslenme
Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU

Yeni neslin zekasının sırrı beslenme

Yeni neslin dikkat çeken zekası beslenme ile yakından ilişkili. Bugün çocukların zeki olması, bilgiyi çabuk algılaması, daha az hasta olması, spor karşılaşmalarında derece alması, çok iyi projeler üretebilmesi gibi özelliklerin hepsinin yolu beslenmeden geçiyor. Elbette ki genetik çok önemli bir faktör ama genetiğin üstüne zekanın yapılanması, bilinçsel işlevlerin konabilmesi için beslenme olmazsa olmaz. Zaten dünyada kötü beslenen çocukların yaşam boyu kronik, dejeneratif hastalıklara çok daha çabuk yakalandığı, yaşam kalitelerinin düşük olduğu, bilgi üretemediği ve topluma faydalı olamadığını çok net görüyoruz. Onun için çocukluk çağı beslenmesi demek yaşam boyu yaşam kalitenizi vurgulamak demektir.

ÇOCUKLUK ÇAĞI BESLENMESİ, ÖMÜR BOYU YAŞAM KALİTESİ DEMEKTİR

Çocuklara altı ay boyunca sadece anne sütü verilmesi çok önemlidir. Ek gıdaya altı aydan sonra başlanmalı. Ek gıdalar çocuğun yeme fonksiyonlarını geliştirdiği gibi çocuğun yavaş yavaş mide ve bağırsak sistemini de çalışmaya hazırlar. Daha sonra çocuğun oyun çağı gelir. Oyun çağında kişilik gelişir. Beslenme ile kişilik gelişimi arasında çok büyük ilintiler vardır. Eğer çocuk bu yaşlarda sağlıklı beslenmezse büyümesi, gelişmesi durur. Dolayısıyla bilişsel fonksiyonları durur. Yani zekanın gelişimi, bilgi üretimi, algılama durur; toplumların sosyal yükü oluşur. Çocukluk çağı beslenmesi demek, ömür boyu yaşam kalitesi demektir.

ÇOCUK 2 YAŞINA KADAR ANNE SÜTÜ ALABİLİR

Obezitenin önüne geçmekteki en önemli faktör; bebeğin anne sütünü alabildiği kadar almasını sağlamaktır. Anne kendi sütüyle bebeğini en az 6 ay tek başına beslemelidir. Öte yandan son yayınlar bebeğin 2 yaşına kadar da anne sütünü almaya devam edebileceğini gösteriyor. Ek gıdalara 6 aydan sonra başlamak gerekiyor. Ek gıdaların da nasıl hazırlanacağını bilmek gerekiyor. Çocukların peşinden koşmadan, onlar televizyon seyrederken bilinçsizce yemelerini teşvik etmeden, mümkün olduğunca aile sofrasına çocukları oturtarak, sabahları çocuklar okula giderken kahvaltı etmelerini sağlayarak, öğlen yemeklerinde aç kalmalarını önleyerek çocukların doğru beslenmesi sağlanmalıdır. Çocuk beslenmesi yaşamın temelidir. Bugünkü birçok kronik hastalığın, kalp damar hastalıklarının, yüksek tansiyonun hatta beslenmeye bağlı kanserlerin geçmişine baktığınız zaman yaşam boyu yanlış yapılan uygulamalardan kaynaklandığını görüyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Valisinden 95 yaşındaki emekli emniyet müdürüne ziyaret
Samsun Valisinden 95 yaşındaki emekli emniyet müdürüne ziyaret
Bomba yüklü araç ihbarı polisi harekete geçirdi
Bomba yüklü araç ihbarı polisi harekete geçirdi