18 ŞUBAT 2019
Advert
Advert
Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!
İlknur YAMAK

Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!

Ekşi Sözlüğü severim; çoğu zaman da bakarım, merak ettiğim konularla ilgili neler yazılmış diye. Dün akşam da öyle oldu. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde bir oyun vardı. Hani şu 22 yıl aradan sonra bir kez daha Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönetmenliğinde, Selçuk Yöntem’in yorumuyla sahnelenen ve hayli ses getiren oyun. Benim Adım Feuerbach! 65 dakika süren tek perdelik bir oyun. Ancak ne yazık ki saygısız bazı tiyatro izleyicileri yüzünden biz gerçek tiyatro severler oyunun tadına varamadık. Kanımca Salçuk Yöntem de oyuncu olarak tadına varamadı oyunun. Aksi olsa selamlamada mutlu olurdu. Ve oyunun ardından pek çok sanatçının yaptığı gibi sahne önünde bekleşen sevenlerine ekstra bir selam daha verirdi...

Benim yazı üslubum yumuşaktır, seçtiğim sözcükler de öyle. Ama kimi zaman derdini anlatmakta daha farklı bir üslubun gerekli olduğunu kabul da ederim. O yüzden bu kez Ekşi Sözlük'te tiyatro izlemenin adabına ilişkin, benim duygularıma da tercüman olan (özellikle dün akşam oyun boyunca yaşanan fotoğraf ve video çekimleriyle ilgili) çok da güzel yazılmış yazıları alıntılıyorum buraya. Kıssadan hisse...

-"her ne kadar oyun başlamadan önce fotoğraf çekmek yasaktır uyarısı yapılsa da, bazı manyaklar bu uyarıları önemsemiyor ve istedikleri gibi fotoğraflarını çekiyorlar. bi an için seyircilerin oturduğu yerde karanlıkta telefon ekranı parlıyor, hah diyorsunuz birazdan foto çekecek, dikkatiniz dağıldı bile."

-"tiyatroda sadece tiyatro fotoğrafçılarının fotoğraf çekmesi normaldir. o da oyun esnasında değil de genelde provalarda çekilir. ne demeye bu kadar meraklısınız anlamıyorum. ciddi bir görgüsüzlük ve tiyatrodan bi halt anlamamaktır. o kadar. gitme kardeşim ... selfienizi ...."

-"oyun bittikten sonra selam verilme sırasında ben de çekiyorum beğendiğim oyuncular olunca. ama oyun sırasında fotoğraf çekmek çok saçma ve anlamsız. oraya gerçekten oyunu izlemeye gitmiş bir insan bunu yapmaz. çünkü amacı izlemektir. gösteriş yapmak değil."


-"tam oyuna kendinizi kaptırmışken mecbur muyum ben senin uzaktan göze tutulan el feneri gibi telefon ışığını gözüme gözüme yemeye. Sonrasında zaten konsantrasyon falan hak getire. Oyuncuların yaşayabileceği rahatsızlıktan bahsetmiyorum bile."

-"aynı zamanda telefonu açık bırakıp gelen çağrılara cevap veren sığırdır."

-"tiyatroya gelecek kadar kültüre sanata düşkün ama tiyatroda sırf ünlü biri oynuyor diye oyun sırasında fotoğraf çekecek kadar çomar. uyarınca da seni suçluyor bir de utanacağı yere."

-"bütün gün evlenme programı seyredip tv'de sadece belgesellere baktığını iddia eden yurdum insanının, anı yaşamaktan nasiplenmeyip anı tespit etme eylemi."

-"sahnedeki sanatçının konsantresini mahvettiğinin farkında olmayıp sonrasında da o sanatçıdan full performans bekleyen kişinin yaptığı saygısızlıktır."

-"ambiyansı mahvetmekle kalmaz birde insanı kendisiyle sıkıntıya sokar bu tipler. iki yudum havam değişsin diye geldiğin yerde durduk yere sinir olduğun için ulan ben topluma ait değil miyim niye her zaman her yerde sinir olabiliyorum birilerine diye kendine küstürür insanı. azcık insaf. anı yaşayın herşeyi fotoğraflamayın.tek kişilik oyunda telefona cevap verip, arka tarafta bi güzel konuşup, sonra gelip yanındaki arkadaşına kalk kalk gidiyoruz diyeni gördü bu gözler."

-"buradaki yorumlar genelde seyircilerin durumdan rahatsız olması yönünde ancak şunu söylemeliyim ki sahne üzerindekiler her ne kadar o an için oyuna konsantre olsalar da seyircilerin hareketlerini çoğunlukla görmekteler. tiyatro salonları gibi çok büyük olmayan salonlarda, özellikle orta sıralara kadar seyirci gayet net gözükebilmekte. fotoğraf cekenin de yanındakiyle konuşanın da sanatçı tarafından farkedilmesi çok olası bir durum. böyle bir ihtimalin varlığı bile sahne üzerinde size duygu aktarmaya çalışan ve aktarmaya çalıştığı duyguyu büyük bir konsantrasyonla yaratmaya gayret eden sanatçıya büyük saygısızlık."

-"elbette fotoğraf çekebilirsiniz ancak oyun başlamadan, yahut arada hadi illa yapmazsam ölürüm diyorsanız da selam sırasında yaparsanız sahnedeki insanların sinirlerini zıplatmadan ,orada bulunuşunuzun olması gereken sebebinin karşılığını layıkıyla almış olursunuz."

-"tiyatro adabı önemli, en kötü oyunda bile sabrını, içinden taşanları tutup, seyirciyle yüz yüze olan tiyatro elemanına, oyuncuya saygı duymak zorundasın beceremiyorsan lütfen evde oturup televizyon izle, sen televizyon izlerken daha güzelsin. tamam karşında çoluk çocuk yok, senin iki lafına kulağı çalınıp dağılacak oyuncu yok sahnede ama sence kaç insan seni dinlemek zorunda, sinemada ne yapıyorsun sen, kapatmıyorsun o telefonunu ve bağıra çağıra tahminlerini yürütüyorsun değil mi? işte o yüzden o yaşına kadar öğrenemediysen otur televizyonunu izle. ben öyle aman adam hiç değilse tiyatroya gelsinci değilim, gelmesin. otursun evinde çekirdeğini çitlesin. eğer ki telefonunundan oyundayken facebook'ta durumunu güncelliyorsa otursun evde, bilgisayarından rahat rahat görsün facebook'unu."

-"sanatcının konsantrasyonunu bozan saygısızlık."

-"saatinize bakarken bile ses çıkartmamaya gayret ediyorsanız bu terbiyeden payınızı almışsınızdır. istediğiniz oyuna rahatlıkla gidebilirsiniz."

-"oyunu zihninde ve gönlünde ölümsüzleştir."

-"her ortamın bir adabı vardır ve umarım bunu bir ara anlarsınız dostlar."

Ve benden son cümle:

Gelmeyin kardeşim, tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin tiyatroya! Gelip de sinirimizi bozmayın...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Valisinden 95 yaşındaki emekli emniyet müdürüne ziyaret
Samsun Valisinden 95 yaşındaki emekli emniyet müdürüne ziyaret
Bomba yüklü araç ihbarı polisi harekete geçirdi
Bomba yüklü araç ihbarı polisi harekete geçirdi