Karadeniz'in ilk Bilim Merkezi Samsun'da açılış için gün sayıyor

Samsun'da yapımı devam eden Karadeniz’de ilk ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum’ inşaatının yüzde 75'i tamamlandı.

GÜNDEM - 02-10-2022 16:02

Karadeniz'in ilk Bilim Merkezi Samsun'da açılış için gün sayıyor

Samsun'da yapımı devam eden Karadeniz’de ilk ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum’ inşaatının yüzde 75'i tamamlandı. Başkan Mustafa Demir, "Merkez hizmete girdiğinde bilimin ve teknolojinin imkânlarından faydalanmak isteyen gençlere büyük avantaj sağlayacak" dedi. Bitmesini sabırsızlıkla bekleyen gençler ve aileleri de merkezin gelecek nesiller için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. 

Samsun- Ordu karayolu Gelemen mevkiinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği ile kente kazandırılan Karadeniz Bölgesi’nin ilk Bilim Merkezi ve Planetaryum projesinde inşaat tüm hızıyla sürüyor. 12 bin metrekare büyüklüğündeki proje, toplamda 27.3 milyon TL’ye mal olacak. Çelik konstrüksiyon üzerinde son sistem teknolojik alt yapısı ile Türkiye’nin en iyisi olacak planetaryumun yüzde 75'lik kısmı tamamlandı. 

7'DEN 70'E HERKES İLGİ DUYACAK
Bölgeyi her açıdan ihya edecek olan proje içerisinde bilime, teknolojiye ve inovasyona ilgi duyan gençler için her ayrıntı özel olarak tasarlandı. Hizmete açıldığında 7’den 70’e herkesin ilgi duyacağı bilim merkezinde gençlerin kendilerini tanımaları, hayallerini gerçekleştirmeleri, tasarlamaları ve üretmeleri için her olanak sunulacak. Bunun yanı sıra botanik bahçesi, alışveriş merkezi ve otel gibi yaşam alanı oluşturulacak merkez, özellikle eğitim çağında olan çocuklara kendi alanlarında eğitim hayatlarına çok büyük katkı sağlayacak. Yapı içerisinde aynı zamanda eğitim seminerleri verilebilecek toplantı salonu ile  yurt içi ve yurt dışı sergilerin yapılacağı bir sergi alanı yer alacak.

GENÇLER İÇİN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ
Bilim Merkezi'nde gençlerin, sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirebilmeleri için her türlü imkânın oluşturulacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, gençlere yönelik hizmetlerin bütün hizmetlerin merkezinde yer aldığını kaydederek, “Gelecek nesillere yapılan yatırım ülkemizin geleceğine yapılmış bir yatırımdır. Gençlerimizin spor, eğitim, kültür, sanat ve bilim alanlarında yetişmesi ve çok başarılı olması için sayısız çalışmalar yürütüyoruz. Bu hedef doğrultusunda her alanda çok önemli adımlar atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Karadeniz’de ilk olacak ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum da o çalışmalardan biri. Bu merkeze 7’den 70’e herkes ilgi duyacak. Başta gençlerimize, çocuklarımıza ve Samsun'da yaşayan herkese farklı bir ufuk açacak, temel oluşturacak. İnşaat hızla ilerliyor. Yüzde 75'i bitirildi. Bizim Bilim Merkezi ve Planetaryum son sistem ve Türkiye’dekilerin de en iyisi olacak" dedi.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geliyor

05-12-2022 - GÜNDEM

Samsunspor taraftarı maç sonrası kazada hayatını kaybetti

Samsunspor taraftarı maç sonrası kazada hayatını kaybetti

04-12-2022 - GÜNDEM