Samsun'da elektrikli otobüslerle karbon salınımı engelleniyor

Samsun'da toplu taşımada hizmet veren ultra hızlı şarj özelliğine sahip lityum pilli elektrikli otobüsler ile bu yılın ilk 5 ayında toplam 632 ton karbon salınımının engellendiği açıklandı.

GÜNDEM - 04-06-2023 12:41

Samsun'da elektrikli otobüslerle karbon salınımı engelleniyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi ve toplu taşımada hizmet veren ultra hızlı şarj özelliğine sahip lityum pilli elektrikli otobüslerinin bu yılın ilk 5 ayında toplam 632 ton karbon salınımını engelledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin ASELSAN işbirliğiyle hayata geçirdiği Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi kapsamında 110 kavşağın geometrik yapısı değiştirildi ve 75’i aktif hale getirildi. 111 kameranın yerleştirildiği kavşaklar yapay zekayla yönetilmeye başlandı. Proje, kent içi ulaşıma nefes aldırıp yakıt tasarrufu sağlarken karbon miktarında da düşüş sağlandı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı verilerine göre proje sayesinde bu yılın ilk 5 ayında 19 ton karbon salınımı önlenmiş oldu. 

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERLE DAHA TEMİZ BİR HAVA
Yine ASELSAN ve TEMSA iş birliği ile üretilen ultra hızlı şarj özelliğine sahip lityum pilli elektrikli otobüsler toplu taşımada 30 Ağustos 2022 itibariyle hizmet vermeye başladı. 20 otobüs, 2023’ün ilk 5 ayında 613 ton karbon salınımını engelledi. 10 dakikalık batarya şarjıyla 80-90 kilometre yol giden otobüsler, ayrıca fosil yakıtlı araçlara göre de 10 desibel daha az ses üretiyor. 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Sıcaklık mevsim normalleri üzerine çıkacak

Sıcaklık mevsim normalleri üzerine çıkacak

21-09-2023 - GÜNDEM

Kazada ölen esnaf kurye Samsun'da toprağa verildi

Kazada ölen esnaf kurye Samsun'da toprağa verildi

21-09-2023 - GÜNDEM